564 yıllık denizcilik belleği

Dünyanın halen işleyen en eski tersanesi özelliğini koruyan ve Tersane-i Amire, 564 yıldır Türk denizcilik camiasının sembol yapılarından.

0
48

Tersane-i Amire

Denizcilik ve Tersane Mensupları Derneği,  gelenekselleştirdikleri Tersane-i Amire’nin kuruluşunu anma toplantılarını sürdürdü

Akademi Beyoğlu’nda gerçekleştirilen kuruluş yıldönümü etkinliğinde konuşan Denizder Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Demirdöven, “Yine bu senede geleneksel kutlamamızı yapıyoruz. Dünyanın yaşayan en eski tersanesi ünvanlı Tersane-i Amire’nin son kalesi olan Haliç Tersanesi’nin korumaya alınması gerekli. Dernek olarak denize, deniz ulaşımına, gemi yapımına dair ulusal ve yerel konular kapsamında bütün kurum ve kuruluşların ayrımsız olarak davetli olacağı çalıştaylar yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Tersane-i Amire’nin geleceği ne olmalılıdır? temalı toplantıda konuşma yapan Prof. Dr. Reşat Baykal, İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı eski  Müdürü Emekli Kurmay Albay Ali Rıza İşipek, Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan Dereli, deniz tarihçisi Ali Bozoğlu konuşmalarında Tersane-i Amirenin mutlaka yaşatılması ve geleceğe taşınması gerektiğini vurguladı.

Tersane müzesi kurulmalı

Konuşmacılar, dünyanın yaşayan en eski tersanesi ünvanının sürdürülmesi için gemi bakım, onarım ve tamirat işlerinin devam ettirilmesi dile getirilirken, Fatih Sultan Mehmet’in 11 Aralık 1455 tarihinde kurduğu Tersane-i Amire’nin Osmanlı İmparatorluğunun ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sembollerinden olduğunu ekledi.

Tersanenin, gemi yapım alanında toplumsal hafızasını taşıdığı vurgulanırken, Haliç Tersanesi’nde müze kurulmasının bir tarihsel  ihtiyaç olduğu  ve aynı zamanda geçmişe vefa borcumuzun ödenmesi anlamına geldiğinin altı çizildi.

Deniz tarihçisi Ali Bozoğlu, “Tarihi miras yok olmamalı, başka türlü amaç ve niyetlere kurban edilmemelidir ve mutlaka gecikmeden koruma altına alınmalıdır. Tersane-i Amire’yi korumak için Haliç Tersanesinin sahibi konumunda olan İBB yönetimini UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması için girişimde bulunmaya davet ediyoruz. Tersane Müzesi, İstanbul’un marka değerine büyük bir katma değer kazandıracaktır.

Haliç Tersanesi içinde eskiden var olan okulun yeniden kurulması için İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı Gemi Yapım Meslek Yüksekokulu yapılması geçmişin geleceğe taşınmasında önemli bir açılım olacaktır. Haliç Tersanesi’nin denizcilik ve gemi yapımına yönelik bir bilgi merkezinin olması, dünya çapında kongrelere ev sahipliği yapabileceği açıktır” dedi.

CEVAP VER