75 yaşındaki savaş gemisi emekli oldu

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bünyesindeki en eski gemilerden TCG Akın düzenlenen törenle hizmet çıkartıldı.

0
15

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bünyesindeki en eski gemilerden TCG Akın düzenlenen törenle hizmet çıkartıldı. 1942 yılında USS Greenlet adıyla denizaltıdan personel kurtarma gemisi olarak görevine başlayan TCG Akın, 2. Dünya Savaşı, ve Vietnam Savaşı gibi pek çok tarihi olayda görev yapmıştı. İstanbul Tersane Komutanlığı‘nda düzenlenen törene geminin eski subay ve astsubaylarıda katılırken, duygusal anlar yaşandı.

  1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte ABD’nin ihtiyacı doğrultusunda Californiya’da USS Greenlet adıyla yapılan denizaltı arama kurtarma gemisi TCG Akın 1970 yılında Türk donanmasına katılmıştı. TCG Akın ismini alarak 75 yıllık görev süresini dolduran emektar geminin hizmet dışına çıkatılması töreni İstanbul Tersane Komutanlığı‘nda yapıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal’ın da bir mesaj gönderdiği törene, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İskender Yıldırım ile Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral İbrahim Özdem Koçer de katıldı. Gemide şimdiye kadar görev yapan çok sayıda subay ve astsubayında bulunduğu tören de konuşan TCG Akın’ın komutanı Kıdemli Binbaşı İlker Basmaz, 75 yıl içinde yüzlerce Türk askerinin gemide güzel anılar yaşadığını ve verilen görevleri başarıyla yerine getirdiğini söyledi. Daha sonra geminin flandra ve bayrakları güverteden indirildi. Geminin iki tarafında bulunan borda numaraları(A 585), görevli askerler tarafından boyanarak kapatıldı. Törenin en duygusal anları ise TCG Akın’ın bağlı olduğu rıhtımdan ayrılması sırasında yaşandı. TGC Akın romorkörler ile rıhtımdan çekilirken, görevli keplerini çıkartarak gemiyi uğurladı.

Gemiyi ABD’De ki Pearl Harbor Limanı’ndan getiren astsubaylardan Baki Cihansız’ın duygusal anlar yaşadığı görüldü. 82 yaşındaki Cihansız güçlükle geldiği gemiyi son kez dolaşırken komutan İlker Basmaz ile konuştu. Cihansız, “ Gemiyi 40 günde ABD’Den getirdik. 10 yıl aralıksız bu gemide görev yaptım ve hayatım boyunca unutamayacağım pek çok hatıra biriktirdim.“ Dedi.

 Denizaltıcıların en güvendiği gemi

ABD donanmasına Chanticleer sınıfı denizaltıdan personel kurtarma gemisi olarak katılan TCG Akın, 2. Dünya Savaşı’nın en şiddetli çarpışmalarında da görev yaptı. Japonya’nın yenilgiyi kabul edip teslim olduğu anlaşmayı imzalarken Tokyo Limanı’nda ki filoda görev yapan gemi, Vietnam Savaşı’na katıldı. Aralık 1970’de Türk donanmasına katılan TCG Akın,

1976 yılında Çanakkale Boğazı’nda Rus şilebiyle çarpışarak yara alan TCG Dumlupınar denizaltısını kurtarmıştı. Türk donanmasıyla denizlerde binlerce mil seyreden TCG Akın,  onlarca tatbikat ile yüzlerce göreve katılarak özellikle denizaltı filosunun en güvendiği gemilerden biri olmuştu.

 

CEVAP VER