8 ekosistem iyileştirme alanından biri Türkiye’de

Küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenen kıyı şeridimiz üzerinde yer alan Gökova Körfezi ile Antalya Yedi Adalar arası, Avrupa’da ki ‘Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı’ içine alındı.

0
8
A female endangered Mediterranean monk seal, Gokova Bay Turkey.

Akdeniz Koruma Derneği’nin çabalarıyla koruma altına alınan alanda; nesli tükenme tehlikesi altındaki Akdeniz keşiş foku, orfoz ve kum köpek balığı gibi pek çok tür yaşam alanı buluyor.

Doğuda Suriye sınırından batıda Marmaris’e kadar toplam bin 542 km uzunluğundaki Akdeniz kıyı şeridimiz; küresel iklim değişikliği, çarpık yapılaşma, çevre kirliliği ve kimyasal atık gibi pek çok sorundan etkilenen alanların başında geliyor. Merhum işadamı Mustafa Koç’un katkılarıyla kurulan Akdeniz Koruma Derneği: Akdeniz ekosisteminin korunması ve canlı yaşamının devam etmesi için ulusal ve uluslar arası pek çok çalışma yapıyor. 2017 yılında İngiltere’de Whitley Doğa Koruma Altın Ödülü’nü kraliçe Elizabeth’in kızı Prenses Anne’den alan dernek başkanı Zafer Kızılkaya’nın girişimleriyle Gökova Körfezi ile Antalya Yedi Adalar arasındaki alan Avrupa’da ki ‘Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı’na alındı.

2 bakanlık ve sahil güvenlik birlikte çalışacak

517 km uzunluğundaki kıyı şeridi böylece, Avrupa kıtasında koruma altına alınan 8 önemli yer arasına girdi. Toplam 10 ülkenin sınırlarında bulunan 8 koruma alanına giren Gökova Körfezi ile Antalya 7 Adalar arasındaki kıyı şeridi, iklim değişikliğiyle mücadelede de önemli bir yer olacak. Bölgede yaşayan Akdeniz keşiş foku, kum köpek balığı, orfoz gibi nesli tehlike altındaki türlerde koruma altına alınırken, kıyı balıkçılığı da desteklenecek.  Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Ege Üniversitesi ile Akdeniz Koruma Derneği’nin yürüteceği projede bilim insanları doğanın korunmasına yönelik çalışmalar yapacak. Dernek başkanı Zafer Kızılkaya, “Program, Lisbet Rausing ve Peter Baldwin’ın sahip olduğu Arcadia Fonu ve Cambridge Üniversitesi Koruma Girişimi’nin desteği ile kuruldu. Avrupa tarihinin yüzyıllardır uyguladığı yanlış tarım ve ormancılık politikaları, aşırı şehirleşme ve yoğun arazi kullanımı; doğal yaşam alanının parçalanmasına yol açtı. Pek çok tür ve habitat yok oldu. Geride kalan doğal alanların iklim değişikliğine uyum sağlama kapasiteleri sınırlı. Bu coğrafyaların, doğal varlığını süründürülebilmesi için iyileştirme önlemlerinin acilen hayata geçirilmesi gerekiyordu. Akdeniz’i gelecek kuşaklara bırakmak için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı

Romanya, Moldova ve Ukrayna’daki 40 bin hektarlık Tuna Deltası Biyosfer Rezervi-Rewilding Europe

İskoçya Dağlık Bölgesi’nde 60 bin hektarlık Antik Kaledonya çam ormanı ve yaylaları-Royal Society for the Protection of Birds

İngiltere, Galler’de denize doğru ekosistem-Rewilding Britain ve Woodland Trust

Gökova Körfezi ile Antalya Yedi Adalar arası- Akdeniz Koruma Derneği ve Fauna & Flora International

Belarus ve Ukrayna’da Prypiat Polesia bölgesinde 1,2 milyon hektar alan- Frankfurt Zoological Society

Romanya’da 2500 metre yükseklikte Avrupa’nın en büyük yaban alanı-Fundatia Conservation Carpathia

Portekiz’de Büyük Côa Vadisi ve Malcata dağ silsilesi arasında 120 bin hektarlık vahşi yaşam koridoru- Rewilding Europe

Gürcistan’da İori Nehri vadisi-BirdLife International

CEVAP VER