88 metre derindeki gemiye ‘satılamaz’ mührü

0
6

Olayda yakınlarını kaybeden 3 aile, geminin enkaz haliyle satılmak istendiğini ve sualtından çıkartıldıktan sonra hurdaya ayrılacağını öğrenince Bakırköy 24. İş Mahkemesi ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 28. Hukuk Dairesi’nden ‘Satılamaz’ kaydı çıkarttı. 2 denizcinin cenazesi halen gemide bulunuyor.

Aileler harekete geçti

1 Kasım 2017’de acil yardım sinyali vererek 9 mürettebatıyla batan M/V Bilal Bal kosteriyle ilgili soruşturma Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ederken, mağdur aileler geminin daha sualtındayken hurda halinde satılmak istendiğini öğrenince harekete geçti. Gemici Mahir Sanayır’ın ablası Melis Furtuna ve annesi Meryem Erdoğan ile Nedim Alicem’in annesi Müzeyyen Sivrikaya avukatları Ömer Faruk Bostancı aracılığıyla geminin satılmaması için Üçel Denizcilik’in ticaret sicil kaydının bulunduğu Bakırköy’de ki iş Mahkemesi’ne başvurdu.

Bakırköy 24. İş Mahkemesi, 21 yaşında ölen güverteci Mahir Sanayır’ın ihmaller zinciri sonucunda hayatını kaybettiğini, geminin hurda haldeyken ve aşırı yükle sefere çıkartılmasının kasten adam öldürmeyle eş değerde olduğunu belirtti. Mahkeme başvuruyu yerinde bularak, İstanbul Limanı’na kayıtlı gemi enkazına ihtiyati haciz koydu. Ayrıca abla Melis Furtuna ve anne Meryem Erdoğan’a 50’şer bin TL’de tazminat hakkı verilmesine de hükmetti. Olayda hayatını kaybeden Eskişehirli gemici Nedim Alicem’in annesi Müzeyyen Sivrikaya’nın başvurusunu değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 28. Hukuk Dairesi de, gemiye ihtiyati haciz uygulanmasına karar verdi. Böylece 3 denizci için sualtındaki hurda gemiye satılamaz kaydı konuldu.

“Hurda haldeyken satılabilir endişesi yaşadık”

3 bin 100 ton demir tozuyla batan 79 metre boyunda ki M/V Bilal Bal’ın enkazının hurda fiyatı üzerinden özel bir şirkete satılacağı ihtimali üzerine harekete geçtiklerini söyleyen avukat Ömer Faruk Bostancı, olaydan 1 yıl sonra alınan kararların yerinde olduğunu vurguladı. Bostancı, “ Öncelikli amacımız sorumluların en ağır cezayı alması ve 9 denizcinin haklarının ailelere teslim edilmesi. Geminin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün tam donanımlı arama kurtarma gemisi Nene Hatun tarafından çıkartılacağı söylentilerini duyduk. Enkazın çıkartılmasıyla hurda fiyatına satılabilecek gemiye, mağdur ailelerin alacaklarının korunması için ihtiyati haciz koydurduk. Bu kaza, Türk sivil denizciliği açısından çok önemli kararlara neden olacak.” dedi.

2 denizci bulunamadı

Öte yandan gemide Rizeli 27 yaşındaki makineci Engin Selçuk ile 46 yaşındaki aşçı Vedat Odabaşı’nın cenazesi bulunuyor. 88 metre derinlikteki gemide yerleri bilinmeyen cenazeleri çıkartmak için Deniz kuvvetleri Komutanlığı’nın yoğun çabaları olmuştu. Büyük masraf ve uzun zaman gerektiren çalışmalar durdurulurken, derinliğe rağmen çıkartılabilecek geminin hurdaya ayrılarak söküleceği düşünülüyor.

CEVAP VER