Akdeniz’in deniz festivali için geri sayım

Akdeniz çanağının en büyük yelken yarışı olan The Bodrum Cup, 13 Ekim’de İstanbul’dan başlayacak. Bu yıl 30. kez düzenlenecek yarışa, 200’den fazla yelkenli katılırken hem geleneksel hem modern tekneler deniz severlerin karşısına çıkacak. Yarış İstanbul-Bodrum ve Bodrum- Ege Denizi olarak iki etap halinde yapılacak.

0
4
Processed with Snapseed.

Mavi yolculuk yaparken yarış tutkusu

Era Bodrum Yelken Kulübü’nün deniz meraklılarına ve profesyonel yat mürettebatına yelkenciliği öğretmek için 1989 yılında başlattığı Bodrum Yelken Yarışı bu yıl 30’uncu yaşına giriyor. Türkiye’nin kesintisiz her yıl düzenlenen tek yelken yarışı olan Bodrum Cup, mavi tutkunlarına Ege Denizi’nin eşsiz koylarını gösteriyor. Mavi ve yeşilin aynı anda yaşandığı rotalarda yaklaşık 380 deniz mili rüzgarın önünde gidecek tekneler denizde ilginç görüntüler oluşturacak. Denizdeki yelkenlilerin gövde gösterisi kadar karada ünlü sanatçıların konserleri, Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması ve fotoğraf yarışması yapılacak.

 

Tüm yelkenlilere açık bir organizasyon

 

The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, yarışa yurt dışından daha çok teknenin katılmasını amaçladıklarını ve gelecek yıllarda dünyada en çok tanınan organizasyonu arasına gerecek kadar iddialı olduklarını belirtti. Uysal, “ Yarışın onursal kurucu başkanı Erman Aras’ten aldığımız görevi bu yıl en iyi şekilde yerine getirmeyi ve The Bodrum Cup’ın Türkiye’nin en önemli markalarından biri olduğunu anlatmak istiyoruz. 200’den fazla yelkenli ve 10 bin izleyici bu heyecanı bizimle yaşayacak. Bodrum tipi birçok yelkenli katılacak. Yelkenli olması şartıyla her tür tekneye kucak açıyoruz. Ahşap yatların yanı sıra fiber/kompozit ve katamaranların katılımını da sağladık.” dedi.

İstanbul Boğazı’nda yelkenli gösterisi

Uysal, “Kesintisiz 30 yıldır yelken yarışı yapmak büyük gurur. 30. Yılımıza özel İstanbul rotamızı ekledik. 13 Ekim’de Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge adlı rotada 30 büyük yelkenli İstanbul Boğazı’nda muhteşem görüntüler oluşturduktan sonra yarış başlayacak. Genel yarışın dışında gulet, tırhandil, mozaik, klasik ve cruiser olmak üzere toplam beş kategorimiz daha var. Yani hem geleneksel hem modern tekneler rüzgarın izinde yol alabilecek” diye konuştu.

Geleneksel tırhandiller’de olacak

Denizcilik mirasımızın sembollerinden tirhandillerini de yarışa katılacağını söyleyen Uysal, “ Tırhandil eni ve boyu üçe bir oranında geleneksel bir Ege yatı. Bodrum’da Ziya Usta’nın yaptığı ve halen üretime devam edilen efsane tırhandiller var. Bu nedenle Bodrum bu yatlar için önemli bir yer. Bu tekneler çizim yapılmadan tamamen el emeğiyle üretilen sanat eserleri. Denizcilik geleneğimizin unutulmaya yüz tutmuş değerlerinden olan tırhandillere sahip çıkmak ve onları dünyaya tanıtmak amacıyla Tırhandil Cup adlı bir organizasyon düzenliyoruz. 16 geleneksel trihandil katıcalak.” dedi.

Sadun Boro unutulmayacak

Muğla ve Bodrum belediyelerinin yanı sıra işadamı Ali Koç ve Amerikan Hastanesi’nin desteğiyle yarışı düzenlediklerini belirten Uysal, “ Organizasyonun ismi American Hospital The Bodrum Cup oldu. Koç Grubu, Amerikan Hastanesi dışında dört markasıyla destek oluyor. Bu yıl yine “Koyuma dokunma!” diyerek Kissebükü-Adalıyalı’yı ziyaret edecek, deniz üstünde sevgi çemberi oluşturarak yarattığımız görsel şölenle denizlerin ve koyların korunması farkındalığının parçası olacağız. Sadun Boro’nun Kissebükü’ndeki heykelini ziyaret edeceğiz. Sadun Boro, bizim en önemli destekçilerimizden biriydi. 22 Ekim’de Yalıkavak’ta, Four Seasons Hotel The Bodrum Cup Istanbul Challenge’ın bitmesiyle American Hospital The Bodrum Cup başlayacak. 23 Ekim’de Yalıkavak Marina, 24 Ekim’de Yalıkavak– Leros, 25 Ekim’de Leros – Körmen (Datça), 26 Ekim’de Körmen (Datça) – Kissebükü ve 27 Ekim’de Kissebükü – Bodrum etapları gerçekleşecek.” dedi.

CEVAP VER