Akdeniz’in en güçlü denizaltı kurtarma filosu

0
17

Denizaltı filosunu her geçen gün güçlendiren Türk Deniz Kuvvetleri, en modern kurtarma gemilerini de bünyesine katıyor. İstanbul Tersanesi’nde inşa edilen denizaltı kurtarma ve yedekleme gemisi TCG Akın’ın donanmaya katılmasıyla TCG Işın ve TCG Alemdar’dan oluşan 3 gemilik filo bölgenin en güçlüsü oldu.

2020 yılında hizmete girmesi planlanan gelişmiş teknoloji ürünü Reis sınıfı denizaltıların inşası sürerken, Türkiye Akdeniz çanağının en güçlü denizaltı kurtarma filosuna sahip oldu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın tarafından İstanbul Tersanesi’nde yaptırılan ikinci denizaltı kurtarma ve yedekleme gemisi TCG Akın (A-584) törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine katıldı. Törene; Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İskender Yıldırım, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ve İstanbul Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Şener katıldı. Geminin donanmanın gücüne güç katacağını söyleyen Koramiral Adnan Özbal, Türk denizcilerin vatan savunması için her türlü fedakarlığı göstereceğini belirtti.

 

600 metre derinliğe yaşam desteği sağlıyor

Ana görevi batan denizaltıları ve mürettebatını kurtarmak olan TCG Akın’ın su üstü gemilerine de yardım edebileceğini belirten İstanbul Tersanesi Genel Müdürü Dr. Tarık Var gemiyi tanıttı. Dr. Tarık Var, “ Dünyada özel amaçlı savaş gemisi üretebilen 10 ülke arasındayız. TCG Akın’da çok simli iskandil, aktif sonar, akustik izleme yakalama sistemi, su altı telefon sistemi, uzaktan kumandalı sualtı ROV aracı, yandan taramalı sonar, atmosferik dalış elbisesi(ADS), 4 noktadan sabitleme sistemi, 6 kişilik basınç odası, 88 ton çekim gücü bulunuyor. 600 metre derinlikte mahsur kalan bir denizaltıya yaşam desteği sağlayabiliyor. Rusya, ABD ve İngiltere gibi ülkelerle yarış edebilecek denizaltı kurtarma filosuna sahip olmanın gururunu yaşıyoruz.” Dedi.

Gemi komutanı: Türk sancağını şerefle dalgalandıracağım

Şehit seyir kıdemli çavuş Selahattin Ergenekon ve elektrik astsubay Osman Çakıl’ın da katıldığı törenden sonra, Deniz Yarbay Cenk İlgü TCG Akın’ın komutasını aldı. Yemin ederek gemiyi devralan Yarbay Cenk İlgü, “ Türk donanmasının gözbebeği gemimi ve personelimi her an harbe hazır tutmak için en yüksek çabayı göstereceğim. TCG Akın’ı ile Türk sancağını denizlerde şerefle dalgalandıracağım.” Dedi.

Denizaltı mürettebatı 3 gemi ile güvende

2 yılda yapılan denizaltı kurtarma ve yedekleme gemisi TCG Akın, daha önce donanmaya katılan TCG Işın’ın ikizi. Batmış bir denizaltıdan çok farklı zorluklar içinde mürettebatı kurtarma operasyonu yapabilen TCG Akın üzerinden 365 metre derinliğe kadar(ADS) insanlı dalış yapılabiliyor. 640 metre derinliğe kadar denizaltıya yaşam desteği verebilen gemide ki basınç odası denizaltı mürettebatına güven veriyor. TCG Akın, ikizi TCG Işın ve denizaltı kurtarma ana gemisi TCG Alemdar ile çok zorlu görevleri bile yerine getirebilecek donanıma sahip.

CEVAP VER