Amiral Vefası 

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan uluslararası antlaşmasını 15 yıl önce dile getiren Dr. Tümamiral Cihat Yaycı, kitaplarının geliriyle tarihe yön veren Türk amirallerinin balmumu heykellerini yaptırıyor. Son zamanların en çok satanlar listesine giren kitaplarından elde ettiği tüm gelirle Barbaros Hayrettin Paşa’nın balmumu heykelini yaptıran Tümamiral Yaycı, 13 Osmanlı amiralini gerçek ölçülerde yaptıracak.

0
23

İz bırakan amiraller balmumu heykel oluyor

Libya’nın ulusal hükümeti ile Türkiye arasında 27 Kasım 2019’da imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’ndan ilk kez 2009 yılında bahseden Tümamiral Cihat Yaycı, Türk amirallerin balmumu heykellerini yaptırıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Yaycı’nın yazdığı Doğu Akdeniz üzerine yazdığı ‘Sorular ve Cevaplar ile Münhasır Ekonomik Bölge’ ve ‘Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur’ adlı kitaplar başvuru ve referans yayın olarak çok satanlar listesine girmişti. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ki haklarının korunması için uluslar arası hukuk gerekçelerini sıralayan kitaplarının tüm gelirini tarihe yön veren amirallerin balmumu heykellerinin yapımına bağışlayan Dr. Yaycı, seriyi Barbaros Hayrettin Paşa ile başlattı.

İlk heykel Akdeniz Fatihi Barbaros Hayrettin

İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı’nda sergilenen Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın balmumu heykelini Ukraynalı Sergey Yermakov 9 ayda yaptı. Kiev Sanat Akademisi Heykel Bölümü ve Ukrayna Mimarlık Fakültesi Heykel Bölümü mezunu Yermakov’un yaptığı 2 metre boyundaki balmumu heykel, 2 metre boyunda. Başlıksız boyu aslında olduğu gibi 1.86 cm olan balmumu heykelin saç, sakal, kirpik ve kaşları gerçek insan dokusundan, gözleri ise protez gözden yapıldı., Ukrayna Kültür Bakanlığı Şeref Diploması sahibi Yermakov, heykelin fiziki özelliklerini Deniz Müzesi Komutanlığı koleksiyonundaki İtalyan ressam Pietra Della Vecchia’nın Barbarossa adlı tablosundan esinlendi. Haydar Bey’in Nakkaş Nigari imzalı minyatüründeki yüz ve mimik özelliklerini esas alan Ukraynalı sanatçı, üç boyutlu ölçeklendirme kullanılarak Barbaros Hayrettin Paşa’yı anlatan en güzel eserlerden birine imza attı. Mavi gözlü Barbaros Hayrettin Paşa ayakta anlatılırken geçmişi simgeleyen sol eli serbest, geleceği simgeleyen sağ eli ise ileriye doğru uzanıyor. Yeni üretim çarık, mintan, kuşak ve kadife kaftanı ile pandantifli fesli sarığı bulunan heykel ziyarete açık.

Sıra Dragut(Turgut) Reis’te

Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı deniz müzesi İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı’nda sergilenmek üzere büyük Türk denizcilerinin balmumu heykellerini yaptırmayı amaçlayan Dr. Tümamiral Yaycı seriyi Turgut Reis ile devam ettirecek.

1485-1565 yılları arasında yaşarken Akdeniz’de Osmanlı egemenliğinin sağlanmasında büyük rol oynayan Turgut Reis’e, Avrupalılar Dragon (ejderha) ve Turgut isimlerinin birleştirilmesiyle Dragut lakabıyla sesleniyordu. Barbaros Hayrettin’in ‘Turgut benden yeğdir’ diyerek övdüğü Turgut Reis’in mezarı Libya’nın Trablusgarp şehrinde bulunuyor. Turgut Reis’in ardından Çaka Bey, Karamürsel Bey,

Umur Bey, Kemal Reis, Aydın Reis, Piri Reis, Oruç Reis, Salih Reis, Seyd-i Ali Reis, Cezayirli Gazi Hasan Pasa ve Mezzamorta Hüseyin Paşa’nın balmumu heykelleri yapılacak.

CEVAP VER