Ayasofya’nın gizemleri ABD’de anlatılacak

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinin ilk sıralarındaki Ayasofya’nın altındaki gizemli geçitlerin, kanalların ve efsanelerinin anlatıldığı Ayasofya’nın Derinliklerinde adlı belgesel, ABD’nin en büyük müzelerinden LACMA’da özel gösterime davet edildi.

0
5

Ünlü simge romancı Dan Brown’ın Cehennem adlı kitabına ve filme konu olan Ayasofya’yı anlatmak için Los Angeles’a çağrılan yönetmen Göksel Gülensoy ve bilim danışmanı Doç. Dr. Haluk Çetinkaya, sanat tarihçileri, arkeologlar, belgesel yapımcılarına sunum yapacak.

Ayasofya Kutsal Bilgelik demek

İstanbul Tarihi Yarımada’nın merkezine 1500 yıl önce Roma(Bizans) İmparatoru Justianus tarafından yaptırılan Ayasofya’nın gizemlerinin anlatıldığı ‘Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı belgesel özel bir gösterim için ABD’ye gidiyor. Ortodoks Hıristiyanlığın yönetim yeri olması amacıyla patrik katedrali planıyla yapılan Ayasofya’nın altındaki tünelleri bulma isteğiyle başlayan belgesel yolculuğu çok ilginç keşiflere yol açmıştı. İlk çekimlerine 1999 yılında başlanan belgesel verilen aralarla 12 yılda tamamlanırken, dalgıçların 2009 yılında girdiği su sarnıçları tüm dünyanın ilgisi çekmişti. 573 yılında imparator Justianus ve eşi Teodora için yaptırılarak günümüzdeki Sultanahmet Hipodrom Meydanı’na ulaşan Justianus Yolu’nun 283 metresi mağara dalgıçları tarafından keşfedilmişti. Ünlü ABD’li simge roman yazarı Dan Brown’un ilgisini çeken araştırmalar dünyada 1 milyara yakın satan İnferno-Cehennem adlı romanın yazılmasına da neden olmuştu. Ayasofya’nın dehlizlerinde son bulan romanın uyandırdığı ilgi üzerine çekilen ve Tom Hanks’ın başrolünü oynadığı Cehennem adlı filmde 2016 yılında en çok izlenen filmler arasına girmişti.

“Ayasofya’ın altındaki gizemleri anlatacağız”

Ayasofya’nın Gizemleri adlı belgesel için 20 yıldır çalıştıklarını ve 3 yıl kesintisiz süren çekimler sonunda tamamladıklarını söyleyen Göksel Gülensoy, LACMA’dan(Los Angeles Country Museum Art) davet aldıklarını söyledi. Gülensoy, “ Ayasofya tarih boyunca ilgi çeken bir mimari şaheser. 1500 yıllık kültür ve tarih mirasımızı daha iyi tanımak ve sadece görünen bölümlerini değil altındaki gizemleri de çözmek için yaptığımız araştırmalar yurt dışında ses getirdi. Ayasofya’nın görünmeyen yüzünü, efsanelerini, geçitlerini, su kanallarını anlatmaya çalışırken 2009 yılında Dan Borwn’un bile dikkatini çekmiştik. 20 yılın sonunda ilk kez yurtdışına davet edildik. ABD’nin en büyük sanat müzelerinden LACMA’da seçkin bir gurubun önünde 52  dakikalık belgeselimizi göstererek Ayasofya’yı anlatacağız.” dedi.

“Ülkemizde de aynı değeri görmesini dilerim

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim görevlisi ve sanat tarihi uzmanı Doç. Dr. Haluk Çetinkaya ise, “Yapıldığı tarihten beri Ayasofya ilgi çekti. Ama herkes mimari yapıyla ilgilenmiş. Bu şaheserin altındaki yollar, kanallar ve barındırdığı gizemler ilk kez bu belgesel ile anlatılıyor. Dan Brown gibi isimleri çekende bu çalışma oldu. Yani Ayasofya’nın ilginçliklerinin farkına varılmasını belgesel sağladı. Uluslararası alanda ilk kez Ayasofya ile ilgili bir belgesel sanat tarihçileri ve arkeologlara gösterilecek. Bu sunum için müzenin özel gösterim yapması ve izleyecekleri seçmesi Ayasofya’nın ne kadar özel olduğunu kanıtlıyor. Umarım ülkemizde de aynı değeri göreceği günleri göreceğiz.” Dedi.

“İstanbul’u tanıtmak için fırsat yakaladık”

Belgesel özel gösterimini 23 Eylül’de Los Angeles’ta ki müzede gerçekleştireceklerini belirten Gülensoy, “ Yıllardır elde ettiğimiz görüntülerle 90 dakikalık bir film yapmıştık. Müzenin isteğiyle 52 dakikaya indirdik. Hem yapıldığı tarihe hem günümüze ışık tutan belgesel Rusya’dan da ilgi görüyor. İstanbul’un tanıtımı içinde büyük bir fırsat yakaladık.” Diye konuştu.

Dalgıçların kuyu başındaki fotoğrafı ilham oldu

2009 yılında uzman dalgıçlar Levent Karataş ve Ozan Çokdeğer, Ayasofya’nın derinliklerine inmişti. Su sarnıçlarına açılan kuyunun önünde bekleyen dalgıçları şans eseri internette gören Brown, İnferno-Cehennem adlı kitabının ilhamını bulmuştu. Kitabının son 106 sayfasını Ayasofya’ya ayıran Borwn’un yazdıklarıyla çekilen filmin finali de tarihi yapıda çekilmişti.

CEVAP VER