Balıkçı teknelerinde av tüfeği yasaklansın

Deniz ekosisteminin en önemli halkalarından yunusların son yıllarda balıkçılar tarafından vurularak öldürülmesi bilim insanlarını endişelendiriyor

0
14

28 Mart’ta mutur cinsi bir yunusun 5 kurşunla öldürülmesi, balıkçı teknelerinde ateşli silah bulundurulmasının sakıncalarını bir kez daha ortaya koydu.

Son yılların en verimsiz balık sezonunun sonuna yaklaşılıyor. Pek çok büyük balıkçı teknesi sezonun biteceği 15 Nisan’ı beklemeden avlanmayı sonlandırdı. Fakat azalan balıklar kadar deniz memelilerinin silahla öldürülmesi de ekosisteme büyük zarar veriyor. 28 Mart’ta İzmit Körfezi’nin Derince sahilinde karaya vuran mutur cinsi yunusun pompalı tüfekle ateş edilerek öldürülmesi, balıkçı teknelerinde silah bulundurulmasının sakıncaları yine ortaya çıktı. Güçlü, zeki ve hızlı karakterleriyle dikkat çeken yunuslar, balıkçılar tarafından denizlerdeki en büyük rakipleri olarak görülüyor. Pek çok yunus, balıkçıların açtığı ateş sonucu ölürken, deniz ekosistemi büyük zarar görüyor. Denizlerimizde sürdürülebilir ve sağlıklı balıkçılık için pek çok Avrupa Birliği projesini uygulayan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı, balıkçı teknelerinde bol bulunan ateşli silahların tamamen yasaklanması içinde mücadele ediyor.

Bir balıkçı teknesinde neden tüfek olur

TÜDAV, Derince’de yaşanan son örnekle birlikte balıkçı teknelerinde bulunan ateşli silahların yarattığı tehlikelere dikkat çekiyor. TÜDAV Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Arda Tonay, “Yaptığımız nekropsi(hayvan otopsisi) çalışmalarında ne yazık ki vurularak öldürülen pek çok hayvana rastlıyoruz. Öldürülen hayvanlar artıyor yani liste sürekli büyüyor. BİMER üzerinden yaptığımız ihbar ve şikayetler cevapsız kalıyor ve sonuçta failler aramızda dolaşıyor. Bu yüzden 3 yıldır #SilahsızBalıkçılık adında change.org sitesinde bir imza kampanyası başlattık. Amacımız balıkçı teknelerinde kara avcılığı silahlarını yasaklatmak. Su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğlere gerekli maddenin eklenmesi sağlamak için çabalıyoruz. Bir balıkçı teknesinde neden tüfek olur zaten anlamak mümkün değil.“ dedi.

“Uluslararası antlaşmalarla korunuyorlar”

Su ürünleri Avcılığı Kanunu gereğince yunus, balina, fok gibi tüm deniz memelilerinin öldürülmesinin yasaklandığını vurgulayan Doç. Dr. Tonay, “Deniz memelileri, taraf olduğumuz olduğu Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern) ile Akdeniz’in Deniz Ortamı ve Kıyı Bölgesinin Korunması Sözleşmesi (Barselona) gibi birçok uluslararası anlaşma ile kesin koruma altındadır. Farklı bölgelerinden aldığımız ihbarlara göre, bazı balıkçılar kıyıdan yada tekneden hedef gözeterek yunusları korkutmaya veya vurmaya çalışmakta. Bu kabul edilemez. Balıkçı teknelerine ateşli silah yasağı getirilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na başvurduk. Daha fazla yunus ve fok ölmeden balıkçı tekneleri silahsızlandırılmalı.”dedi.

Öldürülen son yunusu bulan Vatoz Dalış Merkezi yetkilisi Nilay Köse ise, “ Denizin bu güzel canlısı, doğanın dengesi için çok önemli. Kıyımıza vuran mutur cinsi yunus üzerinde 5 büyük delik gördük. Balıkçı teknesinden ateş açılarak öldürüldüğünü düşünüyoruz. Balığın az olmasının nedeni ekosistemin çökmesi. Bu canlının öldürülmesi çöküşü hazırlıyor.” dedi.

Kutu: Ülkemizde, yunus ve balina avcılığı 1983 yılında yasaklandı. Sadece 1970-1983 yılları arasında Türkiye’de 25 bin 678 ton yunus avlanmıştı. Son yüzyılda ise tüm Karadeniz’de yaklaşık 5 milyon yunusun avlandığı tahmin ediliyor. Kasıtlı öldürmeler dışında deniz memelileri; tesadüfle ağa yakalanma, aşırı balıkçılığın neden olduğu besin azalması, deniz kirliliği ve salgın hastalık sonucu kitlesel ölüm tehditleri altında. 4 Haziran 2017’de Tarabya’da sahile vuran Afalina türü yunusun av tüfeği ile vurularak öldürüldüğü de ortaya çıkmıştı.

CEVAP VER