“Barbaros İshak Reis’in mezarı onarılmalı”

Akdeniz’in Türk gölü haline gelmesini sağlayan Osmanlı amirali Barbaros Hayrettin Paşa’nın ağabeyi İshak Reis’in 500. Ölüm yıl dönümde Cezayir’de ki mezarının bakımsız hali dikkat çekti.

0
49

Türk ve Arap Dünyası Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Mehmet Tütüncü,” Kuzey Afrika’yı Endülüs olmaktan kurtaran Barbaros Hayreddin Paşa’nın şehit olan ağabeyleri İshak ve Oruç Reis’in hak ettikleri ilgi ve değeri görmesi gerekiyor” dedi.

4 amiralin en büyüğü: İshak Reis

Osmanlı İmparatorluğu’nun güçlü olduğu dönemde Akdeniz’de Türk denizciliğinin gelişmesinde büyük rol oynayan Barbaros kardeşlerden İshak Reis, 1518 yılında İspanyollar tarafından Cezayir’de şehit edilmişti. Osmanlı İmparatorluğu’nun Afrika ve Avrupa’da ki izlerini süren Türk ve Arap Dünyası Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Mehmet Tütüncü, İshak Reis’in Cezayir’in Relizane şehrinde ki mezarını ziyaret etti. Dr. Tütüncü, İshak Reis’le beraber şehit olan 600 Osmanlı askerinin Kalatal Kıla köyündeki mezarlığın bakımsız ve harap halini eleştirdi. Dr. Tütüncü, “ 2013 yılında bulduğumuz mezarı, Cezayir büyükelçimize ve TİKA yetkililerine bildirmiştik. Burası bizim bir şehitliğimiz ve Türkiye’nin ilgi göstermesi gereken tarihi önemi yüksek bir mezarlık. 1518 yılında Tlemsen şehrinin kuşatmasında Barbaros kardeşlerin en büyüğü İshak Reis’in görevi Kalat ul Kıla’yı savunmaktı. İspanyollar O’nu ve 600 askerimizi tuzağa düşürerek şehit etmişlerdir. Kuzey Afrika’da, İspanyol işgaline izin vermeyen bu insanların mezarının acilen düzenlenmesi gerekmekte. Alan dönemin kahramanlarını anlatacak bir mezarlık yerine ilgisizlikten görülmeyen ve fark edilmeyen bir alana dönüşmüş.” dedi.

“Cezayir köylüleri daha çok sahip çıkıyor”

Barbaros Hayreddin Paşa’nın hatıralarında Kalatul Kıla(Kalelerin Kalesi) olarak geçen alanda halen sur duvarlarının bulunduğunu söyleyen Dr. Tütüncü, “İshak Reis şehit olunca cenazesini Sidi Dahman’ın türbesine kaldırmışlar. Türbenin İçinde oldukça büyük bir sanduka var onun yanına koydukları iki gülle İshak Reis’in mezarını işaret ediyor. Türk asıllı olan ve halıcılıkla uğraşan köylüler Osmanlılara ait pek çok eseri bularak korumuş. Köyün ortasında küçük bir müze kuran köylüler tüm tarihi malzemeleri sergiliyor. Türkiye’den çok uzakta olmayan bu mezarın korunması ve ziyaretçilere anlatılması gerekli.” Diye konuştu.

Barbaros kardeşlerin en büyüğü olan Oruç Reís ise Fas sınırları içinde Ujda şehrinde şehit oldu ve buraya gömüldü.   Dr. Tütüncü, Fas Krallığı ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma ile Oruç Reis anıtının yapılması için çalıştıklarını da vurguladı.

CEVAP VER