Barbaros’a Doğu Akdeniz’de koruma

Türkiye için Doğu Akdeniz petrol ve doğal gaz arayan R/V Barbaros Hayreddin Paşa gemisine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koruma ve refaket görevi için küçük bir filo gönderdi.

0
12

Türkiye için Doğu Akdeniz petrol ve doğal gaz arayan R/V Barbaros Hayreddin Paşa gemisine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koruma ve refaket görevi için küçük bir filo gönderdi. K.K.T.C. açıklarında ki Güzelyurt-3B bölgesinde arama yapan gemiyi fırkateyn TCG Gaziantep, hücum TCG Bora ve bir Sea-Hawk deniz savaş helikopteri koruyacak. Savaş helikopteri havadan devriye uçuşları yaparken, tam donanımlı firkateyn TCG Gaziantep denizaltı ve uzaktan güdümlü füzelere karşı koruyacak. Yüksek süratli TCG Bora ise geminin önünde güvenlik tedbirleri alacak.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ekonomik münhasır alanı içinde petrol ve doğal gaz aramak için görevlendirilen R/V Barbaros Hayrettin Paşa, 21 Nisan 2017’de bölgeye inmişti. Son teknolojik sistemlerle donatılan Sismik araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ilan ettiği agresif arama sürecinin ilk adımını atarken Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tepkisini çekmişti. Yunanistan, Barbaros’u ve yürütülen Avrupa Birliği üyesi ülkelere şikayet ederken geri adım atılmasını talep etmişti. 3 aydır KKTC çevresinde dolaşarak milli menfaatlerimiz için çalışmalar yapan Barbaros’u korumak ve refakat etmek için Türk deniz kuvvetleri Komutanlığı düzenli bir filo oluşturdu. Barbaros’u çalışmaların ilk günlerinden itibaren fırkateyn, hücumbot, denizaltı ve deniz karakol uçaklarıyla sürekli koruyan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, geminin KKTC’nin kuzeyinde göreve başlamasıyla küçük bir filo oluşturdu.

17 Temmuz’da bölgeye gelen Barbaros’u Güzelyurt-3B bölgesinde düzenli takip edecek filo, 2 savaş gemisi ve 1 savaş helikopterinden oluşuyor. 2 ve 3 boyutlu sismik araştırmalar yapan Barbaros’u en yakından takip eden savaş gemisi donanmamızın Gabya sınıfı modern fırkateynlerinden TCG Gaziantep olacak. Sualtından gelecek denizaltı saldırılarına karşı gelişmiş sonarları ve füzeler için uyarı sistemi olan TCG Gaziantep, Barbaros’a en önemli korumayı sağlayacak. TCG Gaziantep kadar donanmamızın en hızlı hücumbotlarından Kılıç sınıfı TCG Bora’da, sismik gemi için 24 saat koruma görevi yapacak. Yüksek süratli hücumbot Barbaros’un önünden giderek büyük destek verecek. TCG Gaziantep’te ki Sea Hawk deniz savaş helikopteri ise havadan ve denizden gelebilecek tehlikelere karşı devriye uçuşları yapacak.

Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü’ne ait R/V Barbaros Hayrettin Paşa gemisi 2013 yılında denize indirildi. Gemi, daha önce de Doğu Akdeniz’de ve Karadeniz’de sismik araştırmalar yaparak petrol ve doğalgaz aramıştı. Denizin 8 kilometre altındaki jeolojik yapıları inceleyebilen geminin gelişmiş sonar ve radarları bulunuyor. Yaklaşık 5 bin ton ağırlığında ki gemi, 84 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğinde. Bir helikopter pisti bulunan gemi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı adına sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Gemi uydu verileri aracılığıyla pozisyonunu sabitlerken her türlü havada deniz altından veri toplayabiliyor.

 

CEVAP VER