Bir ada-kıta yanıyor

Pasifik Okyanusu’nda bir ada ülkesi olan Avustralya’da çıkan orman yangınlarının boyutu her geçen gün artıyor.

0
53

Ülkede Eylül ayında başlayan ve büyük yıkıma neden olan yangınların, önümüzdeki birkaç gün içinde yağmurların durmasından sonra daha da şiddetlenmesinden endişe ediliyor. Yangınlar şimdiye kadar 6 milyon hektarlık alanı, yani yaklaşık 9 milyon futbol sahası büyüklüğündeki bir alanı küle çevirdi. Orman yangınları her yıl gerçekleşse de, 2017’den beri yükselen sıcaklıklar, düşük yağış ve kuraklık koşulları, eski Avustralya Başbakanı Kevin Rudd’un Ulusal Kıyamet olarak adlandırdığı felaketi yarattı.

 

Henüz tam olarak söndürülmeyen yangınlarda;

500 milyon hayvan ve canlı yaşamını yitirdi.

3,5 milyon insan evsiz kaldı.

25 kişi hayatını kaybetti. 10 milyon insan zehirlendi.

3000 ev yandı.

Haydi koalalar için bir şey yap

Öte yandan zaten nesli tükenme tehlikesi geçiren koalalardan yaklaşık 10 bin tanesinin öldüğü belirlendi. Bunu üzerine chance.org’de bir imza kampanyası başlatıldı.

Avustralya’daki koalalar, nesillerinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya. Avustralya Hükümeti’nin bu konuda acilen bir şeyler yapması ve koalaları nesli tükenmekte olan tür ilan etmesi gerekiyor. Avustralya’nın doğu kıyısındaki orman yangınlarında can çekişen koalaların görüntülerini aklımdan çıkaramıyorum. Avustralya’da bu yıl rekor kıran kuraklık ve orman yangınları nedeniyle koalaların sayısı azaldı, doğal ortamları küçüldü. Son yangınlarda 1000 kadar koalanın öldüğü söyleniyor. Lütfen bana katılın ve hep birlikte koalaları kurtaralım. Koalalar, son orman yangınlarından önce de ormansızlaşma nedeniyle tehdit altındaydı. Sadece Avustralya’da yaşayan koalaların hayatta kalmak için okaliptüs ağaçlarına ihtiyacı var. Koalaların tek gıda kaynağı olan okaliptüs ağaçları korkutucu oranda yok ediliyor.

Koalalar tehlikede, ama henüz “nesli tükenmekte olan bir tür” olarak listelenmedi. Avustralya’nın New South Wales ve Queensland eyaletlerindeki koala popülasyonları 1990-2010 arasında %42 düştü.  Bazı uzmanlar 2050 yılına kadar Koala kalmayacağını söylüyor! Tüm bu nedenlerle, Avustralya Hükümeti’ni Koalaları nesli tükenmekte olan bir tür olarak ilan etmeye ve koalaları korumak için gerekli tedbirleri almaya çağırıyoruz.

İmza kampanyasına katılmak için;

 

https://www.change.org/p/koalalar%C4%B1n-nesli-t%C3%BCkeniyor-avustralya-h%C3%BCk%C3%BCmeti-acilen-harekete-ge%C3%A7meli-avustralyayaniyor-sussanley

CEVAP VER