Boğaziçi’nin en kıdemlisi parçalanacak

0
11

İstanbul Boğazı’nın yüzen martıları olarak bilinen şehir hatları vapurlarının en eskisi Maltepe, kaderine terk edildi. Paslı haliyle batmak üzere olan vapuru 1962 yılında yapan gemi mühendisi Aykut Altay, “Her hafta yanına gidiyor ve karşısında ağlıyorum. Çok sağlam olan bu tarihi vapurun hurdaya gitmeden bir yüzer kütüphane olması için çabalıyorum” dedi. Vapur, Korumaya Değer Kültür Varlığı ilan edilmişti.

Şehrin deniz yollarını güçlendirmek için İstinye Tersanesi’nde yapılan vapurlardan Maltepe parçalanmayı bekliyor. 1963’den 2010 yılına kadar 57 yıl boyunca Kadıköy-Karaköy-Eminönü hattında çalışan Maltepe Vapuru, milyonlarca İstanbullunun hafızasına kazınmıştı. 2008 yılında “Korumaya Değer Kültür Varlığı” olarak belirlenen Maltepe Vapuru, 2010 yılında emekli olduğunda halen çalışıyor ve hizmet verebiliyordu. Değerlendirilmesi için bir proje geliştirilemeyince 2 yıl önce Pendik İskelesi’ne çekilen vapuru yapan gemi mühendisi Aykut Altay, gözleri yaşlı ziyaretlerine sürdürüyor.

“Lüküs kamarasında kimler oturdu”

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra başladığı İstinye Tersanesi’nde yaptığı ilk vapurun hurdaya ayrılmasına dayanamadığını söyleyen Altay, yüzer kütüphane olması için çabalıyor. 84 yaşındaki Altay, “ Bu vapur eski İstanbul’un hatıralarını canlı tutan, milyonlarca insanın hayatına dokunan yaşayan bir varlık gibi. Pruvasında evlilik teklifleri yapıldı, iskele tarafından şairler boğazı izleyip şiir yazdı, Yeşilçam filmleri çekildi, ana salonunda Alaatin Şensoy konser verdi, lüküs kamarasında aşıklar birbiriyle bakıştı, kaptanları doğan çocuklarını kaptan köşkünde öğrendi. Tüm yaşanmışlıkları kenara bırakıp Maltepe’nin paramparça edilmesini izlemeye dayanamıyorum. Yanına her geldiğimde ‘beni sen yaptın sen kurtar’ dediğini hissediyorum. O ruhu olan ve duygu yüklü bir vapurdur, kıymayın Maltepe’ye” Dedi.

“Vapurda kitap okunan yüzer bir kütüphane olsun”

İkiz kardeşi Suadiye vapurunun yok olduğunu belirten Altay, “1962’de genç bir mühendisken ülkemin deniz yollarına hizmet etmenin gururunu bu vapurda yaşadım. 1 yıl içinde İstanbulluları gezdirecek bir vapur haline getirdiğimde hissettiklerimle şimdi hissettiklerim çok farklı. Böylesine bir kültür değerini hurdaya ayırmak çok sakıncalı ve geri dönülmez bir hata olur. Yüzer kütüphane olabilir Maltepe. Gençler kitap okusun, araştırma yapsın. Dijitalleşen dünyada eskiden olduğu gibi vapurda kitap okumanın keyfini çıkarsınlar. Adını taşıyan Maltepe Belediyesi yardım ederse ilçeye bir yüzer kütüphane kazandırabiliriz. Her gün gelir kütüphaneyi beklerim, gençlerle ilgilenirim” dedi.

Projeler tutmadı kaderine terk edildi

1960 yılında İngiltere’den satın alınan İnkılap ve Harbiye tipi buharlı gemiler geliştirilerek İstanbul’un ulaşım filosunun güçlendirilmesi istendi. 67 metre uzunluğunda 13 metre genişliğindeki İskoç vapurları Maltepe ve Suadiye, 1962’de İstinye Tersanesi’nde Şehir Hatları İşletmesi için yapılan ilk yolcu vapurları oldu. Suadiye, 2003 yılında hizmet dışı kalıp parçalandı. Maltepe ise 1962’den 2010 yılına kadar milyonlarca İstanbulluyu gezdirdi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile 2008 yılında “Korumaya Değer Kültür Varlığı” ilan edilen Maltepe Vapurunu Şile Belediyesi satın aldı. 2011’de Şile Liman Kültür Merkezi olan vapur, nikah salonu olarak kullanılmak istendi ama proje gerçekleşmedi. 2016 yılında Pendik İskelesi’ne çekilen vapur, eritilerek çelik hammaddesi olmayı bekliyor. Terk edildiği için fırtınalarla yıpranan vapurun paslı ve sahipsiz hali görenleri şaşırtıyor.

CEVAP VER