Boro’nun dünya seyahatinin 50. yılı kutlandı

Türkiye’nin ilk amatör denizci Sadun Boro ve eşi Odo Boro’nun 90’ıncı doğum günü ve dünya seyahatinden yurda dönüşünün 50’inci yılı denizciler tarafından kutlandı.

0
20

‘Kısmet’ adlı yelkenlisiyle 1963 yılında Caddebostan’dan 5-6 kişinin uğurladığı Sadun Boro, 5 yıl sonraki dönüşünde on binlerce kişi tarafından karşılanmıştı.

“Doğayla iletişimi çok güçlüydü”

 

Türk denizciliğinin sembol ismi Sadun Boro’nun doğum günü olan 1 Kasım’da Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Direktörü Amiral Cem Gürdeniz’in düzenlediği geceye dünyayı dolaşan denizciler, Osman Atasoy, Tanıl Tuncel, Alim Sür, Ekrem İnözü gibi isimler katıldı. Boro’nın 1963-1968 yılları arasında çizdiği rota ile dünyayı dolaşan denizciler Boro’nun dünya seyahatinin Türkiye tanıtımına yaptığı katkıyı dile getirdi. Sadun Boro’nun kızı Deniz Boro Polat, Kısmet adlı yelkenliyle yaptıkları dünya seyahatinde yaşadıklarını ve babasının deniz aşkı üzerine hatıralarını anlattı. Deniz Boro, “ Babam her zaman hayatındaki insanları ve kendini mutlu etmesini bilirdi. Yaşama sevinci ve doğayla iletişimi o kadar güçlüydü ki, ben başkasında tanık olamadım. Her zaman yaşama sevincini esprilerle gösterir, şakalar yapardı. Babamın biraz Poseidon biraz Dionysos tarafı vardı. Hayatının her anında müzik vardı. Kısmet ile maceralarımız devam ederken Karayipler’e vardığımızda yerel halkın müziğini dinlemiştik. Yeşil Burun Adaları’na vardığımızda ise fakir insanların müzik kültürüne hayran olmuştum.” dedi.

 

Kısmet önünde torunundan gitar dinletisi

 

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Direktörü Amiral Cem Gürdeniz ise, “ Türk amatör denizciliğine çağ atlatan ve 50 yıl önce ülkenin tanıtımına farklı bir boyut kazandıran Boro’nun değerini bilmeliyiz. Halen Boro’dan ve kısmet ile yaptığı seyahatten öğrenecek çok şeyimiz var.” dedi. Boro’nun torunu Suyla Polat’ta dedesinin anısına bir gitar konçertosu sundu. Lise öğrencisi Suyla Polat, dedesinin en çok sevdiği gitar konçertolarını Kısmet yelkenlisi önünde gitarıyla seslendirdi.

 

 

CEVAP VER