“Büyülü İstanbul” sergisi büyülüyor

Romen ressam Valentin Chirvase'in İstanbul'un simgelerini konu edinip Ayvazovski'den aldığı ilhamla deniz temalı tablolarını oluşturduğu sergi İstanbulluları bekliyor.

0
7

Yakın zamanda gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde İstanbul’da 2 yıla yakın kalan Romen ressam Valentin Chirvase, İstanbul’un ikonik simgeleri Ayasofya, Kız Kulesi, Ortaköy Camii ve Boğaziçi’ni tablolarında işledi.Farklı ışıklarda farklı mevsimlerde aynı ögeler bir kaç farklı tuvalde yeniden hayat buldu. Büyülü İstanbul adı verilen ve kürotörlüğünü Mustafa Aydemir’in üstlendiği sergi Akatlar Kültür Merkezi’nde 15 Aralık tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

“AYVAZOVSKİ’NİN İZİNDE”

Rus resim ekolünden gelen Valentin Chirvase bir deniz ressamı olarak tanımlanıyor. Resimlerinde denizi tema edinirken ünlü ressam İvan Ayvazovski’den ilham alan Chirvase, kırları resmederken de Shiskin’e saygı duruşunda bulunuyor. Yer yer onlardan birebir kopyaları da tuvallerine taşıyor. Sergide bu kopyalardan bazı örnekler de mevcut. Büyülü İstanbul sergisindeki tabloların tamamı Mustafa Aydemir’in koleksiyonuna ait. Deniz resimleri temalı sergi 15 Aralık’a kadar görülebilir.

Serginin küratörü Mustafa Aydemir

Valentin Chirvase kimdir?

1958 yılında Romanya’da doğdu. Birlat Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Romanya’da uzun yıllar birçok kilisenin dinsel ve mitoloji konulu yağlıboya tablolarını yaptı. Kişisel sergiler açtı, grup sergilerine katıldı. Moldava’da yapılan uluslararası bir yarışmada ikincilik ödülünü ülkesine kazandırdı. Rus resim sanatı ve ustaları üzerine yoğunlaştı. Ayvazoski’nin etkisiyle deniz resimlerine yöneldi. Akdeniz ve Karadeniz’i konu alan resimler yaptı. Yarı emprsoyonist yarı realist bir tarz yakalayarak suların ışıltılı akislerinde kentlerin tarihten gelen soylu güzelliklerni tuvallerinde başarıyla resmetti. Valentin Chirvase halen İtalya ve Romanya’da sanat çalışmalarına devam etmektedir.

CEVAP VER