Çanakkale Zaferi için sualtında pedal çevirdi

Serbest Dalış Milli Sporcusu Birgül Erken, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yılı nedeniyle sualtında bisikletle 60 metre pedal çevirerek dünya rekoru kırmayı denedi. Çanakkaleli sporcu yaklaşık 2 dakika 30 saniye nefesini tutarak zorlu bir kondisyona imza attı.

0
11

Sualtı branşlarında iki kez dünya üçüncülüğü kazanan Birgül Erken bu kez nefesini Çanakkale deniz Zaferi’ni hatırlatmak için tuttu. Çanakkale Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleşen rekor denemesinde milli sporcu Birgül Erken, 2 metre derinlikte ve özel tasarlanan bisiklet üzerinde dengesini koruyup dikey hareket etti. Vücut kütlesi ve bisikletin hacmi kadar su direnciyle mücadele eden Erken, açık havadaki rekor denemesine kıyasla 19 kat daha zor ortamda 60 metre pedal çevirdi.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Serbest Dalış Milli Sporcusu olan ve çalışmalarını Akut Su Sporları Kulübü ’nde sürdüren Erken, “ Rekor denemesi için ekip olarak tüm hazırlıkları tamamlandık. Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yılını kutlamak ve Çanakkale Destanı’nı yazan şehitlerimizin manevi huzurunda tek nefesle 60 metre pedal çevirdim. Bu gururu Türkiye’ye yaşatabildiysem ne mutlu bana.” dedi.  Gestaş, Mandarin Teracce ve Etili Seramik’in desteğiyle gerçekleşecek rekor denemesi Çanakkale Valiliği’nin 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlama programı resmi etkinlikleri arasına yer aldı. Milli sporcunun bu özel anlarına eşi Değer Erken ile ülkemizin en başarılı sualtı görüntü yönetmeni Bengiz Özdereli ve ekibi de eşlik etti.

CEVAP VER