Cehennem Haftası’nı geçip SAT oldular

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en özel ve muharip birliklerinden SAT(Sualtı Taarruz) Komandoları yeni mezunlarını verdi.

0
13

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en özel ve muharip birliklerinden SAT(Sualtı Taarruz) Komandoları yeni mezunlarını verdi. 57 hafta süren dünyanın en zor askeri eğitiminin ardından göreve başlayan subay ve astsubaylar önceki gün SAT brövelerini taktı. SAT’lar; terörle mücadelenin yanı sıra Fırat Kalkanı Harekatı ve gemilere yönelik uyuşturucu operasyonlarına da katılıyor.

Birbirinden zorlu görevler için yetiştirilen yeni SAT komandolarına bröveleri, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin katıldığı törenle takıldı. SAT Komutanı Kıdemli Albay Turhan Ecevit, Güneydoğu Anadolu’da ve sınır ötesinde terörle mücadelede ederken, denizde gemilere yapılabilecek her türlü operasyonu başarıyla gerçekleştirebilen komandoların görev bilinci ve vatan sevgisini dile getirdi. Sualtı Taarruz Özel İhtisas Kursu Mezuniyet Töreni’ne davet edilen emekli SAT subay ve astsubaylarına da komutanlar tarafından hediyeler verildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en gözde birliğinin mezuniyet töreninde İstanbul Tersane Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Şükrü Korlu da yer aldı.

SAT komandoları “cehennem haftası” adıyla bilinen 6 günlük süreçte, psikolojik harp, asimetrik saldırı gibi zorlu eğitimlerden geçiyorlar. Deniz komandosu olmak için, fiziksel ve psikolojik olarak güçlü ve dayanıklı olunması gerektiğini kanıtlayan SAT’lar, Cehennem Haftası’nı 6 saat uyku ile kesintisiz eğitim içinde geçiriyor. Aşırı sıcak ve soğukla mücadele ederken, gerçek açlık ve susuzluğu öğrenen komandolar, en yorgun olduğu anda bile asla pes etmeme duygusunu kazanmayı amaçlıyor.

 

CEVAP VER