Çevre gününde Kilyos sahillini temizlediler

Tek kullanımlık plastik ambalajların yarattığı çevre kirliliğine dikkat çekmek isteyen TURMEPA gönüllüleri 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Kilyos’ta bir araya geldi. 100’ü aşkın gönüllü ile Norveç, İsveç ve Danimarka büyükelçiliklerinin katılımıyla kıyıdaki çöpleri toplayarak eden plastik kirliliğine dikkat çekti.

0
10

İskandinav ülkelerinin temsilcileri de katıldı

Birleşmiş Milletler tarafından 1972 yılında ilan edilen 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün bu yılki teması okyanuslar ve denizlerde plastik kirliliği olarak belirlenmişti. Deniz gönüllüleri de TURMEPA öncülüğünde Dünya Çevre Günü’nde tek kullanımlık plastiğe ‘Dur’ dedi. Her yıl denizlere atılan 8 milyon ton plastiğin yarattığı yıkıcı etkiyi gözler önüne sermek isteyen DenizTemiz Derneği/ TURMEPA gönüllüleri Kilyos’ta Sarıyer Belediyesi Kilyos Sosyal Tesisleri’ne ait kıyıda toplandı. Eyüboğlu Kemerburgaz Koleji öğrencileri ve öğretmenleri ile Organik Kimya çalışanlarından oluşan yaklaşık 100 gönüllü, plastik atıkları çöp torbalarına doldurarak geri dönüşüme gönderdi. Kıyıdaki plastik ambalajları toplayanlar arasında TURMEPA Yönetim Kurulu Üyeleri Vera Bulgurlu ve Jonathan Beard’in yanı sıra Norveç Dışişleri Bakan Yardımcısı Marianne Hagen, Norveç Türkiye Büyükelçisi Vegard Ellefsen, Danimarka Büyükelçisi Sved Olling ve İsveç Başkonsolosu Therese Hyden, Norveç Büyükelçiliği Başkatibi Hans Christian Kjolseth, büyükelçilik danışmanları Paul G. Larsen, Terese Holm ve Timur Saydan da vardı.

“Mavi bayraklı koylarınızın değerini bilin”

1 saat içinde yaklaşık 200 kg atık topladıklarını söyleyen TURMEPA Yönetim Kurulu Üyesi Vera Bulgurlu, plastiklerin deniz ve okyanuslara verdiği zarara dikkat çekti. Çocukların çöp toplarken çabasını gözlemleyen Norveç Dışişleri Bakan Yardımcısı Marianne Hagen ise “Sizin gibi harika çocuklar, şu anda bu kıyıları temizlememiz yardımcı oluyorlar. Ama bunu sadece bir gün yapmak yetmiyor. Her zaman çevremiz ve denizlerimiz konusunda dikkatli ve hassas olmalıyız. Sizlerin sayesinde temiz ve güzel bir sahile kavuşacağız. Türkiye’de 459 mavi bayraklı koyunuz var ve bence bu çok önemli. Türkiye bence bu yönüyle dünyanın geri kalanının ilham kaynağı oluyor.” dedi.

CEVAP VER