Çevre kuruluşlarından ortak çağrı

Küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkisi her geçen gün artarken 11 sivil toplum kuruluşu Türkiye’nin iklim hedeflerini artırması için çağrıda bulundu. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Doğa Derneği ve Greenpeace Akdeniz gibi örgütün destek verdiği çağrıda en kısa zamanda Paris Anlaşmasını onaylama çağrısı yapıldı.

0
9
Meke Gölü (*) Meke Lake

İklim değişikliğiyle mücadele etmek 22 Nisan 2016’da Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi çerçevesinde sera gazları salınımını azaltmaya yönelik Paris Anlaşması imzalanmıştı. 4 Kasım 2016’dan itibaren yürürlüğe giren anlaşma çerçevesinde küresel sıcaklık artışının engellenmesi için her ülkenin alması gereken önlemler sıralanmıştı. ABD Başkanı Donald Trump’un ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çekme kararını açıklamasının ardından tartışmalar sürerken, Türkiye’de ki sivil toplum kuruluşları imza atılması yönünde çağrı yaptı.

TBMM Paris Anlaşması’nı onaylamalı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Doğa Derneği, Doğa Koruma Merkezi, EUROSOLAR Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği, Greenpeace Akdeniz, Kadıköy Bilim Kültür Ve Sanat Dostları Derneği (KADOS), TEMA(Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı),  WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Yeşilist, Yeşil Düşünce Derneği, Yeryüzü Derneği’nden oluşan ortak heyet, Türkiye’nin iklim hedeflerini artırmasını istedi. Çevre konusunda çalışan 11 sivil toplum kuruluşu 24 Haziran 2018 seçimleri öncesi, siyasi partiler, cumhurbaşkanı ve milletvekili adaylarına iklimi koruma ve en kısa zamanda Paris Anlaşmasını onaylama çağrısı yaptı.

En çok Akdeniz Havzası etkilenecek

Çağrıda, iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgelerin başında olan Akdeniz Havzası’nda yer alan Türkiye’nin halen düzensiz ve aşırı yağışlar, fırtına, sel ve kuraklıklardan etkilendiği vurgulandı. Türkiye’nin son yıllarda iklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarını en hızlı arttıran ülkelerden biri olduğu vurgulanırken, iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkeler arasında olduğu da vurgulandı.

Tatlı su kaynakları riskte

 

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında ki Paris Anlaşması’nın TBMM’de onaylanmasını isteyen örgütler, artan kuraklık nedeniyle tatlı su varlıklarımızın tehlikeye girdiğini, atıkların yerüstü ve yeraltı sularını kirlettiğine dikkat çekti. Aşırı yağışlar ile yükselen deniz seviyesinin sel ve taşkınlara neden olacağı vurgulanırken, DASK kapsamında zorunlu deprem sigortası benzeri bir sigorta fonu oluşturulması da tavsiye edildi.197 ülkenin taraf olduğu Paris İklim Anlaşması’nı 177 ülke imzalarken, Türkiye imzalamayan ülkeler arasında bulunuyor.

CEVAP VER