Çin’in İkinci Uçak Gemisi: Shandong

Çin, ikinci uçak gemisi CNS Shandong'u Salı günü görevlendirdi.

0
34
Gökhan Karakaş
İki Mavinin Ortasında

Tören, Hainan eyaletinin Sanya kentinde, Başkan Xi Jinping’in askeri bayrağı komutanı Kıdemli Kaptan Lai Yijun’a teslim etmesi ile gerçekleşti. Uçak gemisi, Güney Çin’deki Sanya’da ki bir limanda bulunacak.

Doğu Çin’in adını taşıyan Uçak Gemisi

Shandong, Doğu Çin eyaletinin adını taşıyor ve Çin’in yurt içinde inşa edilen ilk uçak gemisi. Shandong’un inşasına 2013 yılında China State Shipbuilding Corp.’un bir iştiraki olan Dalian Shipbuilding Industry’de başladı. Nisan 2017’de bitirildi ve Mayıs 2018’de deniz denemelerine başladı.

Shandong, geleneksel bir sevk sistemine sahip. ABD tarafından kullanılan mancınık sisteminden ziyade J-15 savaş jetlerini fırlatmak için bir rampa kullanmakta. Ayrıca çeşitli helikopter tiplerinin iniş ve kalkışına uygun. Uydu görüntüleri, Çin’in Şanghay yakınlarındaki Jiangnan tersanesinde üçüncü, daha büyük bir uçak gemisinin inşasına başladığını gösteriyor. Yalnızca ABD, İngiltere ve İtalya’nın birden fazla uçak gemisi var. 10 Aralık’ta İngiliz Kraliyet Donanması, uçak gemisi HMS Galler Prensi’ni görevlendirerek dikkat çekmişti.

Shandong’un Genel Özellikleri:

Sınıf ve tip   : Tip 002 sınıfı uçak gemisi
Deplasman  : 55.000 ton, 70.000 ton tam yük
Uzunluk       : 315m (1.033 ft)
Genişlik       : 75m (246 ft)
Tahrik          : Konvansiyonel buhar türbinleri, dört şaft
Hız               : 31 deniz mili
Hava taşıt   : Toplam Uzak 38 – 40

32 Shenyang J-15, 6 Changhe Z-18, 2 Harbin Z-9


KAYNAK:

https://www.maritime-executive.com/article/china-commissions-its-first-domestically-built-aircraft-carrier

CEVAP VER