Dağcılar Dedegöl’ü kurtardı

Türkiye’nin en uzun duvar tırmanış rotalarının bulunduğu doğa harikası Dedegöl Dağları’nda verilmesi planlanan maden arama ruhsatı, doğa sporcuları ve dağcıların girişimleriyle iptal edildi.

0
2

Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisine dahil edilen dedegöl Dağları’nın korunması için mücadele eden doğa sporcuları, bölgenin uluslar arası etkinliklerle ekoturizme kazandırılmasını istiyor.

Isparta’nın Aksu ilçesine bağlı Eldere köyünün üzerinde yükselen Dedegöl Dağı ve Kuzukulağı Yaylası’nda maden aranmasına izin verilmişti. 100 hektarlık alanda onlarca iş makinesinin toprağı kazmasıyla çevre felaketi yaşanacağını, doğal hayatın etkileneceğini, su kaynaklarının kirleneceğini, hayvancılık ve yayla turizminin biteceğini düşünen yerel halk ile birlikte doğa sporcuları etkin bir kampanya başlatmıştı. Dağ ve yaylaya giden bisikletçiler, mağara kaşifleri, kaya tırmanışçıları, yürüyüş ve kampçılar ile dünyanın yüksek zirvelerine çıkmadan önce antrenman yapan profesyonel dağcılar, bölgenin doğa sporları için bir merkez yapılmasını önererek ruhsatın iptalini istemişti.

Doğa tutkunlarının 1 yıllık mücadelesi

 

Yılın 4 mevsimi kaya tırmanışı ya da kamp yapan, yürüyüşe çıkan, kuş ve hayvan gözlemi için gelenlerin uğrak yeri olan bölgenin bu yönüyle değerlendirilmesini isteyenlerin 1 yıllık ısrarlı takibi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Hassas Alanlar Dairesi Başkanlığı harekete geçti. Etüt Envanter ve Mağara Çalışma Grubu, alandaki kaynakların korunması için milli park sınırına alınması gerektiğini belirtirken, bölgede kaya tırmanışı parkurlarının yanı sıra su havzalarını besleyen kaynaklar, anıt ağaçları ve önemli biyolojik zenginlik olduğunu belirtti. Kuzukulağı Yaylası ile Yaka Kanyonu ve Dedegöl Dağı’nı kapsayan 35 bin hektarlık kapsamlı envanter raporu Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na iletildi. Böylece Dedegöl Dağı’nın tamamı 27 Kasım 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 378 numaralı karar ile Kızıldağ Milli Parkı sınırları içine alındı.

“Ekoturizme kazandırmalıyız”

Türkiye’nin en uzun duvar tırmanış rotalarının yanı sıra en derin dördüncü mağarasının da bulunduğunu söyleyen doğa sporcusu Öztürk Kalaycı, “2000’li yılların başında kaya tırmanış rotalarının açılması ile tanınmaya başlayan Dedegöl Dağları ve Kuzukulağı Yaylası, zamanla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en çok bilinen doğa sporları merkezlerinden biri haline geldi. Yerli ve yabancı ekiplerin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarla Türkiye’nin en derin dördüncü mağarası Kuyukule de bulundu. Mağara Araştırma Derneği’nin tescillediği Kuyukule’nin bile büyük bir turizm potansiyeli barındırıyor.” Dedi. Kampçı Serpil Kurtay ise, “ 4 mevsim binlerce doğa sporcusu kaya tırmanışı, uzun duvar tırmanışı, sportif kaya tırmanışı, dağcılık, tur kayağı, kampçılık, doğa yürüyüşü, bisiklet ve motocross için gelinebilecek bir yer. Uluslar arası etkinliklerin yapılacağı bir yere çevirebilirsek bölgenin ekonomisine katkı sağlayacak bir ekoturizm barındırıyor. Kurtarılması bizi çok sevindirdi, burayı dünyanın doğa sporlarının üssü yapmayı istiyoruz” dedi.

 

CEVAP VER