Deniz helikopterleri artık milli ruhsatla inecek

Doğu Akdeniz’de uluslar arası boyutta süren enerji mücadelesi ve Ege Denizi’ndeki gerginliklerle birlikte ihtiyacı artan helikopterli gemiler için Türk savunma sanayi önemli bir adım attı.

0
4

Deniz araçlarındaki helikopter platformlarını ruhsatlandırmak için Savunma Sanayi Müsteşarlığı desteğiyle kurulan HeliPlat, ilk sertifikasını Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arayan MTA Oruç Reis gemisine verdi. Sırada D/S Fatih gemisi platformunun ruhsatlandırılması var.

Resmi gazetede yayınlandı

Denizlerdeki ulusal çıkarlarımızı korumak için atılan adımlara yenisi eklendi. Savaş gemisi, arama kurtarma gemisi ve sondaj gemisi gibi büyük deniz araçlarının üzerindeki helikopter platformları artık ulusal bir firma tarafından ruhsatlandırılıyor. Deniz üzerindeki uçuş platformları için yabancı bağımlılığından kurtulmak için harekete geçen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bir yönetmelik hazırlamıştı. SHGM’nin yönetmeliği 3 Mayıs 2017’de Resmi Gazete’de yayınlanarak resmiyet kazanırken, gerekli şartnameyi yerine getiren Heliplat lisans alan ilk kuruluş oldu. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın desteğiyle kurulan Heliplat, özellikle Doğu Akdeniz’de çalışan enerji gemilerine yoğunlaştı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli deniz havacıların kurduğu firma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın isteği üzerine MTA Oruç Reis’in ruhsatlandırılması için başvurdu. Doğu Akdeniz’de yapacağı petrol ve doğal gaz aramaları sırasında Türk helikopterlerinin ineceği gemi için gerekli düzenlemeler 2017 Kasım ayında yapıldı. Geminin platformu hazırlanırken 1 yıllık deneme ve bekleme süresi boyunca helikopterler test inişleri gerçekleştirdi. Test süresini geçtiğimiz günlerde tamamlayan MTA Oruç Reis’in ruhsatlandırılması bitirildi.

Sırada Derin Sondaj gemisi Fatih var

Öte yandan enerji arayan diğer önemli gemimiz D/S(Derin Sondaj)Fatih’in helikopter platformunun ruhsatlandırılmasına başlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla Alanya 1 kuyusunda çalışan 230 metre boyundaki 30 metre boyundaki gemimiz 12 bin metreden daha derinde ve yüksek basınç altında deniz sondajı yapabilirken, üzerine 12 tonluk helikopterler iniş kalkış yapabilecek. D/S Fatih gemisi platformunun da 1 ay içinde ruhsat alacağı öğrenildi.

Yurtdışı bağımlılığımız kalktı

sdr

MTA Oruç Reis ve D/S Fatih gemileriyle Türk Deniz Havacılığı’nın çok geliştiğini söyleyen Heliplat Genel Müdürü Fuat Akpınar, “Böylece helikopter platformu yapımından sonra ruhsatlandırılmasında da yabancı bağımlılığımız kalmadı.  Deniz Kuvvetleri’nin ardından sivil havacılık deniz helikopter pistlerindeki önemli bir aşamayı geçti. Artık Türkiye tersanelerinde yapılan her türlü deniz aracının helikopter platformu izinlerini Türk kuruluşları verecek. Türk Deniz Kuvvetleri’nden sonra sivil deniz havacılığı da gerekli düzenlemeleri yaparak çok önemli bir sorunu halletti. Özellikle milli menfaatlerimiz için Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arayan gemilerin hava desteği daha kolay sağlanmış olacak” dedi.

 

CEVAP VER