Deniz ressamı Can’dan yeni sergi

Deniz, kadın ve gökyüzü temalı yağlıboya resimleri ile tanınan Ayşen Can, üçüncü sergisini Beşiktaş Deniz Müzesi Komutanlığı’nda açtı.

0
11

Kaptan eşiyle 6 yıl denizlerde dolaşan Can; Preveze Deniz Zaferi, okyanus, küresel ısınma, Atatürk gibi konulardan esinlenerek yaptığı resimleri satışa sunarak sivil toplum kuruluşlarına bağış yapılmasını sağladı.

Eşiyle dolaştığı mavilikler ilham verdi

 

Türkiye’nin en büyük denizcilik firmalarından Transbosfor Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Can’ın eşi Ayşen Can yine denizciliği konu alan bir sergi ile sanatseverlerin karşısına çıktı. Kaptan olan eşiyle 6 yıl boyunca aynı gemiyle 30 ülkeye giden Ayşen Can, deneyimlerini ve duygularını yine tuvale aktardı. Büyük Türk denizcisi Piri Reis’in 505 yıl önce kullandığı geometrik şekilleri ve kutup yıldızını kullanarak ilginç bir yöntemle 34 yağlı boya tablo yapan Ayşen Can, eserlerini Beşiktaş’ta ki İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı’nda sergilemeye başladı. Can’ın resimlerinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun Akdeniz’i Türk gölü haline getirmesini sağlayan 1538 yılında kazanılan Preveze Savaşı sonrasında İstanbul’a dönen kadırgalar, kıtaları birbirinden ayıran Atlas Okyanusu, gittikçe kendini hissettiren küresel ısınma, bir yelkenlinin seyri, evine hasret duyan denizcilerin duyguları, denizin verdiği huzur ve dinginlik, gemilerin seyri, ıssız adalar, deniz kızı, deniz feneri, kayıp kıta Atlantis, kayıklar, yakamoz gibi konular canlandırıldı. Atatürk ve Türkiye için özel resimler çizen Can, konuların hepsinin engin maviliklerden kaynaklandığını söyledi.

Can’ın 3 eserinin satışından elde edilen gelirle Çankırı Vakfı, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Vakfı ve Uluslar arası Kadın Denizciler Örgütü’ne toplamda bağış yapıldı. Ressam Can, “ Denizde olmayı, denizi düşünmeyi ve maviliklerle ilgili üretmeyi seviyorum. Zafer dönüşü evlerine dönen denizciler, gurbetteki denizciler bana hep ilham verdi. Gemilerin dümen suyunda bıraktığı izi resme dönüştürmeyi amaçladım.” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Gülveli Kaya ise, “Deniz, insanoğlunu her zaman etkilemiştir. Büyük sanatçılar deniz kenarlarını kendilerine mesken tutmuşlardır. Sadece yaşamak için değil, büyük ilham kaynağı olduğu için denize hep yakın olmak istemişlerdir. Bu yüzden olsa gerek ki sanatın her bir alanında birçok deniz sanatçısı görmek mümkündür. Enginliği, sonsuzluğu, sakinliği, rengi, fırtınası, kasveti ve her bir haliyle, her sanatçı denizde kendisinden bir şeyler bulmuştur. Bu yüzden biraz da kendilerini anlatırlar eserlerinde. Ayşe Can’ın resimlerinde de işte burada karşımıza çıkmakta. Resimleri kadar, Can’ ı denize yönlendiren birikimleri de çok önemli elbette. Resimlerinde bu temaya yönelmesinin sebeplerinden belki de en önemlisi olarak geçmiş yaşamındaki deniz ile olan iletişiminin birer yansımasıdır diyebiliriz.” dedi.

CEVAP VER