Deniz Ticaret Odası’nın kaptanı değişti

En büyük meslek örgütlerinden biri olan İMEAK Deniz Ticaret Odası seçimlerini Kıran Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tamer Kıran kazandı. Hepimizin Odası Hareketi lideri Kıran 2 bin 300 oy alarak Metin Kalkavan’dan DTO kaptanlığını devraldı.

0
7
Balıkçılık, liman hizmetleri, dalgıçlık, gemi inşa-tersanecilik, gemi akaryakıt hizmetleri, nakliyat-armatörlük gibi 48 sektörün bağlı olduğu Deniz Ticaret Odası seçimleri sonuçlandı. Yaklaşık 10 bin işletmenin üye olduğu İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metim Kalkavan beyaz liste ile tekrar aday olurken, DTO Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Kıran mavi listeyle yarıştı. Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda gerçekleşen Deniz Ticaret Odası Merkez Yönetimi seçimini 8 ay önce adaylığını açıklayan Tamer Kıran’ın liderliğindeki Hepimizin Odası Hareketi kazandı. Tamer Kıran ile Hepimizin Odası Hareketi’ni oluşturan Salih Zeki Çakır, Recep Düzgit ve Şadan Kaptanoğlu toplamda 2 bin 300 oy alırken, Metin Kalkavan bin 818 oy topladı.
Sandıktan Türk denizciliği çıktı
Öte yandan Deniz Ticaret Odası’na bağlı 48 meslek komitesinden 30’u Tamer Kıran’a, 16’sı Metin Kalkavan’a oy verirken 2 tanesi bağımsız oldu. Tamer Kıran’ın listesinden 75, Kalkavan’ın listesinden 39 kişi DTO Meclis Üyeliği’ne seçildi. 16 yıl DTO başkanlığı yapan Kalkavan, Tamer Kıran’ı tebrik etti. Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ise, Metin Kalkavan’dan çok şey öğrendiğini belirtirken “ Metin başkanın bana en büyük desteği vereceğine inanıyorum. 8 aylık maratonun ardından Türk denizciliğini yönetecek ekibin başında olmanın sorumluluğunu hissediyorum. Geçmişi kötülemeden elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Seçimin kaybedeni yoktur, sandıktan Türk denizciliğinin gelişmesi çıktı. Türk denizciliğinin yükünü omuzlamaya hazır, denizcilerin hukukunu korumaya azimliyiz.” dedi. Hepimizin Odası Hareketi kurucularından Salih Zeki Çakır ise, “ Üyelerin uzun yıllardır beklentisi olan yönetim değişikliği gerçekleşmiş oldu. Sorunları bilen sve çözüme odaklanan bir döneme girildi. Birden çok adaylı seçimlerde üyelerin beklentileri doğal olarak yükselir ve seçilenlerin sorumluluğunu artırır. Sorun çözmeye odaklı bir anlayışla hareket edeceğiz. Denizlerin zenginleştirme potansiyelinden ülkemizi faydalandırmak zorundayız.” dedi.
1982 yılında kurulan ve merkezi İstanbul’da bulunan DTO’nun Marmaris, İzmir, Bodrum, Kocaeli, Antalya, Fethiye, İskenderun ve Karadeniz Ereğli’de şubeleri bulunuyor. Yaklaşık 10 bin kurum ya da kişinin üye olduğu DTO; dünyanın her denizinde dolaşan gemilere sahip armatörlerden, en büyük gemileri inşa eden tersanelere kadar pek çok meslek grubundan insanı bünyesinde barındırıyor. DTO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Uluslararası Ticaret Odası – Türkiye Milli Komitesi (ICC Turkey), Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Uluslararası Ticaret Odası-Uluslararası Denizcilik Bürosu (ICC- IMB), Gemi Brokerleri ve Acenteleri Ulusal Birlikleri Federasyonu (FONASBA), Avrupa Topluluğu Brokerler ve Acenteler Birliği (ECASBA), Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi (BIMCO), Türk – Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI), Uluslararası Yat Limanları Birliği (TYHA) gibi kuruluşların üyesi.

CEVAP VER