Derindeki 65 yıllık sırrı TCG Işın çözdü

65 yıl önce Fethiye açıklarına zorunlu iniş yaptıktan sonra batan Air France’a ait yolcu uçağı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en yeni ve modern arama kurtarma gemisi TCG Işın tarafından bulundu.

0
16

65 yıl önce Fethiye açıklarına zorunlu iniş yaptıktan sonra batan Air France’a ait yolcu uçağı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en yeni ve modern arama kurtarma gemisi TCG Işın tarafından bulundu. 4 yolcunun hayatını kaybettiği yolcu uçağını geminin uzaktan kumandalı sualtı robotu Argus, 257 metre derinlikte buldu. TRT Belgesel kanalında ki Mavi Tutku programı için çekimleri yapılan sualtındaki uçağın kuyruk kısmının ve bir motorunun koptuğu görüldü.

Akdeniz çanağının en güçlü arama kurtarma gemilerine sahip olan Türk Donanması önemli bir başarıya imza attı. Yüzde 65 yerli imkanlarla yapılarak denizlerde dolaşan TCG Alemdar, TCG Akın ve TCG Akın’dan oluşan filo, derinlerdeki pek çok batığın bulunmasını da sağlıyor. Modern arama teknolojileriyle donatılan TCG Işın, 3 Ağustos 1953 tarihinde Fethiye Kızılada Feneri açıklarına zorunlu iniş yapan Air France’ye ait yolcu uçağını bulmak için harekete geçti. Motor arızası yaptığı için denize inen uçağın izini süren sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay’ın belirlediği yerlerde aramalar yapıldı. Deniz Yarbay Bahadır Karahan komutasındaki TCG Işın’ın hassas sonarları sualtını tararken, uçağın battığı alanda daha önce araştırmalar yapan Selçuk Kolay’ın verdiği koordinatlara güvertedeki uzaktan kumandalı robotlar indirildi. TRT Belgesel kanalının en çok izlenen programı Mavi Tutku ekibinin de bulunduğu geminin tüm mürettebatı büyük keşfe imza atmak izin heyecanla çalıştı. Yüksek kalitede görüntü ile önemli ipuçları verebilen Argus, 257 metre derinlikte uçağa buldu. TCG Akın’ın komuta kontrol merkezindeki ilk görüntüleri alan gemi komutanı Yarbay Karahan ve ikinci komutan binbaşı Başar, 65 yıl sonra uçak batığının bulunduğunu tüm mürettebata müjdeledi.

“Üzerindeki yazılar bile okundu”

Toplumun hafızasından silinen uçak kazasının bulunmasını görüntüleyen TRT’nin Mavi Tutku adlı belgesel programın yapımcısı Hakan Aslan, “ 9 yıldır ülkemizin sualtı zenginliğini ve güzelliğini anlatırken, eşsiz bir tarihe sahip olduğumuzu vurguluyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin yüksek teknolojisiyle uçağı unutulan bu uçağı bulduk. TCG Işın kendini test ederken büyük bir başarıya imza attı. Derinliğin fazla olması uçağın üzerinin yosun gibi başka canlılar tarafından dolmasını engellemiş. Üzerindeki yazılar bile kolaylıkla okundu” dedi. Batığın bulunmasını sağlayan Selçuk Kolay ise “ Air France uçağının -280 metreye kadar derinlikte olacağını tahmin ediyordum. Bulunması beni çok sevindirdi, böylece bir tarih daha gün yüzüne çıkartılacak.” dedi.

  Denize başarılı iniş

ABD’li Lockheed firmasının yaptığı 4 motorlu Constellation (Takımyıldızı) uçakları, İkinci Dünya Savaşı sonrasında tasarlanmıştı. 600 km hızla 9 bin km gidebilen uçaklar 1953 yılında Air France’ın filosunda çok kullanılıyordu. AF 152 uçuş numaralı F-BAZS isimli dört motorlu pervaneli yolcu uçağı, Paris’ten başlayarak Roma aktarmalı-Beyrut ve Tahran seferini yapacaktı. 3 Ağustos’ta 04.10 sıralarında Rodos hava sahasında iken motor arızası yapan uçak Fethiye-Kızılada Feneri açıklarında denize zorunlu iniş yaptı. Kaptan pilot Raymond Terry’nin indirmeyi başardığı uçakta 8’i mürettebat  42 kişi bulunuyordu. 4 yolcu hayatını kaybederken, 38 kazazede kazayı gören Fethiyeliler tarafından kurtarıldı. Denize inen uçak 2 saat yüzeyde kalırken akıntıyla sürüklenerek battı. Bir motoru kopan ve kuyruk kısmı denize inerken ayrılan uçak, 65 yıldır bulunamamıştı. Savaş Karakaş’ın İZ TV için yaptığı belgeselde ilk kez duyurulan uçağın bulunması ilk aramalar geçtiğimiz yıl yapılmıştı.

CEVAP VER