Dev konteyner gemisi Kocaeli’nde ağırlandı

Kocaeli’nin körfez ilçesindeki Evyapport Limanı, dünyanın en büyük gemilerinden birini karşıladı. Tayvan merkezli Yang Ming firmasına ait 368 metre uzunluğunda, 146 bin DT ağırlığındaki YM Wreath isimli konteyner gemisi Evyapport’a gelen en büyük deniz aracı oldu.

0
7

Denizcilik sektörü yaşamakta olduğu krizi yavaş yavaş geride bırakırken, Türkiye’deki limanlar da daha yüksek kapasiteli gemileri ağırlamaya başladı. 2017 yılında yapılan ve dünya ticaretinin en yoğun yapıldığı rotalarda hizmet vermek üzere seferlerine başlayan YM Wreath, Marmara Denizi’ne girerek Kocaeli’de ki Evyapport Limanı’na yükünü boşalttı. Uzakdoğu’dan Akdeniz bölgesine direkt seferlere başlayan Yang Ming, Hapag Lloyd ve One’ın (Ocean Network Express) oluşturduğu The Alliance Group’un devasa gemilerini limanında ağırlayabilen Evyapport, güvenle verdiği hizmet ile dikkat çekti. 141 bin TEU’luk geminin limanda ağırlanmasının önemli olduğunu söyleyen Yang Ming Anadolu Genel Müdürü Chun Feng Chen, “Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel hizmet vermemizi sağlayan ilk neden. Daha önce de Akdeniz bölgesinde aktivitelerimiz vardı. Ancak bunu direkt servisimizle perçinleyip Türkiye’deki gücümüzü bir kademe daha artırdık. Bizim için anahtar bölge Türkiye. Bu sebeple, Ambarlı bölgesi, Aliağa bölgesi, Mersin ve şimdi de Evyapport ile Türkiye’de dört liman uğrağı yapıyoruz.Yang Ming olarak bütün odağımız Akdeniz bölgesine yoğunlaştı. Dolayısıyla Türkiye’de yapacağımız faaliyetler ve bu servisin başarısı, bölgedeki hacmimizi artıracaktır. Türkiye’yi seviyoruz” dedi.

Türkiye’nin denizcilikte önemi artıyor

Chen, Türkiye’de Arkas Holding ile ortaklık içinde olduklarını belirtirken denizcilik sektörünün adım adım daha iyi bir noktaya geleceği kanısında sahip olduğunu vurguladı. Evyapport Genel Müdürü Ali Keskin ise “Ülkemiz ve hizmet verdiğimiz Kocaeli bölgesi konumu dolayısı ile Asya ile Avrupa arasında bir köprü görevi görürken, stratejik öneme sahip uluslararası ulaşım yollarını bünyesinde barındırmaktadır. Üç tarafı denizlerle kaplı olan ülkemizde dış ticaret hacmindeki en büyük payı, denizyolu ile taşınan yükler oluşturmaktadır. Cebelitarık Boğazı ile Atlas Okyanusu’na, Süveyş Kanalı ile Arap Yarımadası ve Hint Okyanusu’na, Türk boğazlarının Karadeniz-Akdeniz bağlantılarıyla Avrasya ve Uzakdoğu’ya uzanan bir ulaşım ağının odak noktasında bulanan ülkemiz denizyolu taşımacılığında önemli bir potansiyele ve güce sahiptir” dedi.

CEVAP VER