Doğaya çıkmanın yolları bu fuarda

7 bölgesinde onlarca doğa sporunun yapılmasına imkan veren Türkiye’nin tek ekstrem sporlar ve macera fuarı yarın başlıyor.

0
5

Deniz, kum ve güneş anlayışından farklı turizm anlayışı olanları kendine çeken Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure 2020’de yapılacak kamp ateşi söyleşilerinde doğanın iyileştirici gücü anlatılacak. Söyleşilerde Milliyet muhabiri Gökhan Karakaş’ta maceraseverlerle buluşacak.

Araştırmalar büyüyen dünya turizm pastasında macera turizminin payının her geçen gün arttığını gösteriyor. Macera turizmi olarak adlandırılan keşif, doğa ve deniz amaçlı gezilerin dünya çapında 2018 payının 586,3 milyar dolarken 2026’da 1.6 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Turizm sektörü ortalama yüzde 4-7 arasında büyürken, etkinlik ve spor odaklı macera turizmi yüzde 20-30 büyüme gösteriyor Coğrafi yapısı nedeniyle turizm türünde potansiyeli yüksek olan Türkiye, 13 – 16 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ‘Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure Turkey 2020’ye ev sahipliği yapacak.

Ülkelerin tanıtımlarında ve ekonomilerinde önemli yeri olan bacasız sanayi turizmin içinde yeni bir kavram olan macera turizminin popülerliğini gösteren fuarda, raftingten yamaç paraşütüne, dağcılıktan bungee jumping’e, aletli dalıştan doğa yürüyüşüne kadar heyecan içeren pek çok etkinlik ve spordan ürünler bulunuyor. İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Norveç, Yeni Zelanda ve Avusturya gibi ülkelerin lider olduğu macera turizminde payını arttırmak isteyen Türkiye’nin nehirleri, denizleri ve dağları çok cazip rotalar sunuyor.

Şehrin Ortasında Kamp Ateşi

İçindeki Maceraperesti Ortaya Çıkar’ sloganıyla düzenlenen 19 ülkeden 13 bin 708 ziyaretçi ağırlayan Türkiye’nin ilk ve tek Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure Turkey’de, kamp ateşi söyleşileri yapılacak. Ekstrem ve macera sporlarında uzman isimlerin yanı sıra içindeki keşfetme duygusunun peşinden gidenlerde fuar ziyaretçileriyle buluşacak.  Sunum ve söyleşi, kısa film ve macera dolu etkinliklere ev sahipliği yapacak organizasyon ile birlikte macera turizmine ve sporlarına hizmet eden tesisler, işletmeler, ürün ve hizmet satanları, kulüpler, seyahat acenteleri, turizm profesyonelleri ve tüm ilgilileri bir araya gelecek. Özgür Gedikoğlu ve Recep Şen’in çektiği İki Deniz Bir Şehir-Su Altından İstanbul’ belgeselinin gösterimi yapılacak. Dünya Serbest Dalış Engelli Rekortmeni Ufuk Koçak, Türkiye’nin ilk Kar Leoparı ünlü dağcı Nasuh Mahruki, sualtı fotoğrafçıları Mehmet Çelik, Tolga Taymaz, Murathan Yıldız, Bahattin Memişoğlu, Engin Aygün, serbest dalış sporcusu Memo Arıkök, Emrah Koçer, Asude Oruklu, doğa meraklısı Orkun Olgar ile Adalar’da mercanların hayatını kurtaran Volkan Narcı’da maceraseverlerle buluşacak.

Keşfetme duygusunun açtığı dünyasını anlatacak

13 Kasım 1918’de Atatürk’ün üzerinde söylediği Geldikleri Gibi Giderler sözleriyle bilinen istimbotu suyun altında bulan Milliyet Gazetesi Muhabiri Gökhan Karakaş’ta sualtı keşfi ve motosiklet tutkusunun açtığı dünyayı fuarda anlatacak.

CEVAP VER