Doğru zamanda çıpa(demir) atarak kazayı önledi

Odessa limanından aldığı konteynırları İstanbul’a getiren 191 metre uzunluğundaki Songa İridium adlı gemi İstanbul Boğazı’nı geçerken makine arızası yaptı.

0
45

Gemideki kılavuz kaptanın zamanında demir(çıpa) atması sonucu yavaşlayan gemi, Rumeli Hisarı’nda karaya çarparak durdu. Nisan ayında yaşanan Vitaspirit kazasını hatırlatan uzmanlar, boğazın en derin yerlerinden birinde zamanında çıpa atan kaptanını büyük bir kazayı önlediğini belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti merkezli YML(Yang Ming line) Denizcilik’e ait Liberya bayraklı 27 bin tonluk M/V Songa İridum’un İstanbul Boğazı’nı geçerken yaşadığı makine arızası büyük bir faciaya yol açmadan önlendi. Ukrayna’nın Odessa limanından aldığı konteynırları İstanbul-Kumport limanına götüren M/V Songa İridum, boğaz geçişine başlamadan önce Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden kılavuz kaptan talebinde bulundu. Boğaza girerken kılavuz kaptan Alkan Adanur gemiye binerken geçiş 11 sıralarında başladı. Fatih sultan Mehmet Köprüsü’nü geçerken geminin makine dairesinde meydana gelen arıza, gemi kaptanıyla birlikte kılavuz kaptana bildirilirken heyecanlı dakikalar yaşandı. Makinelerin gemiye kumanda edemediğini gören tecrübeli kılavuz kaptan Alkan Adanur, geminin çıpasını atarak yavaşlamasını sağladı. Bu sırada geminin tüm sirenlerini çalarak etraftakilerin ve karadakilerin yaşanabilecek kötü bir olay karşısında tedbir almalarını sağladı. Dümeni Rumeli Hisarı-Aşiyan arasına çevrilen gemi yavaşlarken, ön alt tarafındaki kısmı Aşiyan Feneri’ne çarptı. Arıza üzerine boğaza giren biri tanker 4 gemi güvenli şekilde beklemeye alındı.

Çekilerek götürüldü

Geminin ön tarafında kısmı hasar oluşurken, sahil yolunda büyük bir hasar meydana gelmedi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı, KEGM Nazım Tur ve kurtarma 7 römorkörleri konteynır gemisini çekerek İstanbul bağlama Yeri olan Ahırkapı-Zeytinburnu açıklarına götürdü. Milliyet’e konuşan KEGM İstanbul Boğazı eski Baş Kılavuz kaptanı Saim Oğuzülgen, “Kılavuz kaptanın zamanında ve yerinde demir atması büyük bir kazayı önledi. Eğitimlerini bu tür olayların simülasyonları üzerinde yapan başarılı kaptanın refleksi herkese örnek olmalı. 7 Nisan’da yaşanan Vitaspirit kazasında demir atılması da olayın boyutlarını düşürecekti. Bu kaza Kanal İstanbul’da olsa trafik uzun süre dururdu. Doğal bir su geçidi olan İstanbul Boğazı’nda alınan önlemlerin hayat kurtardığını gördük” dedi.

Öte yandan İstanbul Valiliği şu açıklamayı yaptı.

“Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre; 19 mürettebat ile Kılavız Kaptan eşliğinde boğazdan geçiş yapan Liberya bandıralı ‘Songa Irıdıum’ adlı kuru yük gemisi, saat 12:00’de Makine arızası sinyali vermiş, 12:13’te  Rumeli Hisarı mevkiinde kıyıya çarpmıştır.  Olay yerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kurtarma Römorkörleri ile Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi ekipleri sevk edilmiştir.  Kaza nedeniyle gemi mürettebatı veya kaza mahallinde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yoktur. Römorkörler ile kurtarma çalışmalarına başlanmış olup, şuan itibariyle herhangi bir deniz ve çevre kirliliği söz konu değildir. Söz konusu geminin arkasında boğaz geçişi yapan 3 geminin emniyetle boğazdan geçişi sağlanmış, 1 tanker emniyetle demirletilmiş, boğaz geçişi askıya alınmıştır. Kıyıya Çarpan gemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Römorkörlerince en kısa sürede İstanbul Limanı Demir Mevkii’ne alınacaktır”

CEVAP VER