Doğu Akdeniz’de askeri satranç

ABD’nin İkinci(Atlantik) Filosu’nu aktif hale getirmesinin ardından Rusya’nın 26 gemi, 2 denizaltı ve 34 uçakla, Doğu Akdeniz’de tatbikat yapmasını uzmanlar Deniz Kartalı’na değerlendirdi. Emekli amiraller, ‘küresel çapta meydan okumanın ilk aşaması’ olarak yorumladıkları tatbikatın ardından Rusya’nın Çin ile birlikte Vostok Denizi’nde 300 bin askerle daha büyük bir gövde gösterisine hazırlandığı belirtti.

0
4

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral John Richardson, 21 Temmuz 2018’de İkinci Filo’nun(Atlantik Filosu) aktif hale getirildiğini açıklamıştı. 7 yıl aradan sonra aktifleştirilen Atlantik Filosu sorumluluğun İskandinavya, Arktik Okyanusu ve Rusya Kuzey Donanması Denizaltı Komutanlığı karargahına yakın sulara kadar genişletildiğinin açıklanması Rusya’yı harekete geçirdi. Rusya, sınırı olmayan bir denizde ilk kez büyük bir askeri tatbikat düzenleyeceğini söyleyerek Doğu Akdeniz’e indi. 1-8 Eylül tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de bulunacağını bildiren Rusya; Rus Hava Uzay Kuvvetleri ve donanmasının ortak tatbikatına 26 savaş gemisi, 2 denizaltı ve 34 hava aracı katılacağını açıkladı.

“Rusya soğuk savaş döneminden daha güçlü”

Zengin hidrokarbon yatakları ile dikkat çeken Doğu Akdeniz’deki gerginliğin artmasına neden olan tatbikatı, konunun uzmanı emekli amiraller Milliyet’e değerlendirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Doğu Akdeniz politikalarından sorumlu amirallerinden Cem Gürdeniz, “ 7 Haziran’da Belçika’da NATO Savunma Bakanları zirvesi yapıldı. Rusya’nın hızla askeri tehdit olduğu ve soğuk savaş döneminden daha güçlü olduğu vurgusu yapıldı. Rusya’nın bu tatbikatı batıyı frenlemek açısından etkili olacak. Ama beklendiği gibi batıyla bir çatışma çıkmaz. Soğuk savaşın en keskin olduğu dönemde bile NATO güçleri ile aralarında bir savaş çıkmadı. Önemli olan Rusya’nın Doğu Akdeniz’in 10 değişik bölgesinde Notam(denizcilere ve havacılara emniyet bilgilendirilmesi) yaptı. Rusya ilk kez çoklu Notam vererek güç gösterisi yapıyor. Notam vermek Tomahawk atacak gemilerin bile bölgelere girmemesi demek. Zaten Rusya, uzun menzilli Kalibr 2 füzeleri ile Hazar Denizi’nden Akdeniz’i vurabildiğini göstermiş ve gücünü kanıtlamıştı.” dedi.

‘Rusya gambot diplomasisi yapıyor’

Emekli Tümamiral Gürdeniz, Rusya’nın artık kuzey sahilleri NATO ülkeleri tarafından kuşatılmış bir bölgede yumruğunu masaya vurarak gambot diplomasi(zorlayıcı diplomasi) yeteneğine kavuştuğunu belirtti. Gürdeniz, “ Rusya’nın bu tatbikatının dengeler açısından etkili olacağını ve batıyı frenleyeceğini düşünüyorum. Doğu Akdeniz’de ki tatbikatı Vostok Tatbikatından ayrı düşünmemeliyiz. Rusya, Eylül sonunda Kuzey Okyanusu’ndaki Vostok kıyısında Çin ile daha büyük bir tatbikat düzenleyecek. Çin Halk Cumhuriyeti’nin katılımıyla 300 bin asker ve bin uçakla düzenlenecek Vostok 2018 tatbikatı, ABD’nin Atlantik Filosu’na verilen en büyük cevap olacak.” dedi.

“Suriye krizini askeri stratejiye dönüştürdü”

 

Rusya’nın tarihi boyunca sıcak denizlere inmeyi bir strateji olarak benimsediğini belirten emekli Koramiral Kadir Sağdıç ise, Suriye krizinin artık askeri bir stratejiye dönüştüğünü söyledi. Sağdıç, “ Rusya’nın coğrafyası güney ve sıcak denizlere inmesi için uygun değil. 17. yüzyılda Büyük Petro’nun hayali olarak başlayan güney sulara inerek stratejik güç kazanma politikası gerçeğe dönüşüyor. Rusya, soğuk savaşta Suriye üslerinde tutunarak ayakta kaldı. Hatta Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne S 300 füzesi satarak bölgede varlık göstermek istedi. Ama soğuk savaş sonrasında dengeler değişiyor.” dedi.  Sağdıç, Büyük tatbikatlar genellikle harekatın hazırlığını örtmek ya da maskelemek için yapılır. Gemilerden atılacak güdümlü mermilerin hedeflerini şaşırtmak dahildir. Tatbikat soğuk savaş sonrası batıya meydan okuma olduğu gibi İdlip operasyonu öncesinde hedef şaşırtmada olabilir. Aynı zamanda, ABD’nin Suriye’ye yönelik operasyonuna karşı bir kalkandır. En son 90’larda Akdeniz’de 15 gemilik bir Sovyet varlığı yaşanmıştı. Suriye krizini Rusya askeri ve stratejik bir üstünlüğe çevirdiğini görüyoruz.” diye konuştu.

KKTC’de askeri üs kurulmalı

Türkiye’nin KKTC’de bir deniz üssü kurmasının küresel dengeler için çok önemli olduğunu belirten Gürdeniz, “  Türkiye, nükleer güçlerle çatışmak istemez. Ama ulusal çıkarlarımız için kendimizi savunacak her türlü tedbiri alırız. Türk deniz Kuvvetleri, Akdeniz kalkanı Harekatı ve planlı keşifleriyle çıkarlarımızı korumaya devam edecektir” dedi. Türk Deniz Kuvvetleri, Akdeniz Kalkanı Harekatı ile Doğu Akdeniz’de askeri varlığını sürdürüyor. 3 fırkateyn, 4 hücumbot ve 2 denizaltı ile bölgede devriye gezen donanma, Aksaz Deniz Üssü’nde ki kuvvetleri ile hazır bekliyor.

CEVAP VER