Doğu Akdeniz’de sular yine ısınıyor

ABD’nin donanmasındaki biri uçak gemisi 7 savaş gemisini 11 bin km uzaklıktaki Doğu Akdeniz’e göndermesi uluslar arası kamuoyunun dikkatini yeniden bölgeye çekti. Emekli Koramiral Can Erenoğlu, uçak gemisinin bulunduğu görev kuvvetinin güç gösterisi yapmak kadar İran’ın İsrail’e yapacağı olası bir saldırıyı caydırma amacıyla bölgeye gelebileceğini belirtti.

0
10

Son yılların en çekişmeli enerji arayışına tanık olan Doğu Akdeniz küresel güçlerinde gövde gösterisi yaptığı bir alana dönüştü. Suriye yönetiminin Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki Duma’ya kimyasal saldırı düzenlediğini ve 49 sivilin hayatını kaybettiğini iddia eden ABD, geçtiğimiz günlerde Şaryat Hava Üssü’ne saldırmıştı. Doğu Akdeniz’deki ABD savaş gemilerinden kimyasal silahların bulunduğu öne sürülen Humus’taki Şaryat Hava Üssü’ne 59 Tomahawk füzesi fırlatılırken, Suriye yönetimi 14 kişinin öldüğünü belirtti. Suriye yönetimi kadar Rusya’da saldırıya büyük tepki gösterirken, Moskova yönetimi ABD-Rusya ilişkilerinin zarar göreceğini söylemişti.

Füze saldırısını ‘çok tehlikeli gelişme’ olarak değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Duma’ya giden Rus uzmanların Suriye hükümetinin kimyasal saldırı düzenlendiğine dair bir kanıt bulunamadığını söyledi. Bu açıklamaya rağmen ABD son yıllarda Doğu Akdeniz’de bulunacak en güçlü filoyu yola çıkardı. Atlas Okyanusu kıyısındaki Virginia-Norfolk Deniz Üssü’nde oluşturulan 7 gelişmiş savaş platformundan oluşan filonun amiral gemisi USS Harry Truman uçak gemisi oldu. Doğu Akdeniz’e doğru yola çıkan 333 metre uzunluğundaki USS Harry Truman’ın 2017 Temmuz’unda alındığı 10 aylık bakımın ardından ilk uzun mesafeli görevine gittiği öğrenildi. Yola çıkan filoda güdümlü füze kruvazörü USS Normandy, güdümlü füze destroyerleri USS Arleigh Burke, USS Bulkeley, USS Forrest Sherman ve USS Farragut’un da eşlik edeceği öğrenildi. Toplam 6 bin 500 kişinin görev aldığı filoya USS Jason Dunham ve USS The Sullivans destroyerlerinin yolda katılacağı ve Alman Fırkateyni FGS Hessen’inde eşlik edeceği kaydedildi.

”Rusya ile anlaşmadan hareket etmemeli”

Emekli koramiral Can Erenoğlu, ABD filosunu  değerlendirdi. Erenoğlu, “Uçak Gemisi Görev Grubu’nun öncelikli amacı Denizde Sancak Gösterme. Yani Doğu Akdeniz’de bir güç gösterisi yapmaktır. Böyle bir kuvvetin ikinci amacı ise denizden karaya atılabilen güdümlü mermilerle belirlenen hedefleri imhadır. İran’dan İsrail’e yapılabilecek bir harekatı caydırma amaçlı olabilir. ABD, denizden karaya güdümlü mermi atışı için Akdeniz’de karakol yapan denizaltılarını da kullanabilir, ancak bunlar yeterli olmayabilir.  ABD, Rusya ile anlaşmadan denizden karaya bir harekat yaparsa hiç istenmeyen durumlarla karşılaşabiliriz.” Dedi. Erenoğlu, “Rusya Federasyonu ve İran işbirliği her geçen yıl gelişerek artıyor. İran ve Rusya’nın Esad’ı desteklediği ortada. Bölgenin jeopolitik önemi kapsamında Rusya, Suriye’nin Lazkiye ve Tartus’ta ki deniz üslerinin yanı sıra hava üslerine de sahip oldu.” diye konuştu.

Yüzen kale uçak gemisi

100 bin ton ağırlığındaki gemi, 90 uçak ve helikopter taşıyabiliyor. 3 bin 200 gemi mürettebatı ve 2 bin 500 havacı personelin bulunduğu gemi, gelişmiş savaş sistemleri ile de dikkat çekiyor. 1998 yılında ABD donanmasına katılan USS Harry Truman, yıllarca açık denizde kalabilecek özelliklere sahip. Birinci Hava Kol Komutanlığına bağlı F 14 ve F/A 18 savaş uçaklarının bulunduğu USS Harry S.Truman nükleer enerji ile çalışıyor. 77 metrelik pisti bulunan uçak gemisi, saatte 36 knots(64 km) hız yapabiliyor. Sea Sparrow ve Phalanx CIWS füzeleri taşıyan gemi ‘yüzen kale’ olarak adlandırılıyor.  ABD Donanma sözcüsü, geminin misyonunu ‘denizde güvenlik operasyonları gerçekleştirmek, müttefiklerle işbirliği tesis etmek, Avrupa’da krizlere yanıt üretmek, güvenlik işbirliğini uygulamak ve donanmanın varlığını güçlendirmek’ olarak açıkladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Doğu Akdeniz Politikaları eski sorumlusu emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ise, “ Filonun çıkışı İsrail iç politikasına yöneliktir. Son dönemde Trumph’ın danışmanları askeri yetkililerden oluşturuldu. Pek çoğu askeri endüstriyi savunan kişilerden oluşan danışmanların bu gösteriye ihtiyacı vardı. Yani Şahin gurubunun ilk icraatı olarak görebiliriz. ABD bu şekilde Rusya, İran ve Türkiye’ye mesaj vermek istiyor. Rusya, kendilerine direk hedef gözeterek yapılan bir saldırıya karşılık vereceğiz açıklaması çok önemli. Rusya sözle askeri harekat yapmaz. Karşılık vereceğiz derse bunun altını doldurur ve askeri hamlelerle hareket eder.” dedi.

“Mavi Vatan’da tüm görevlere hazırız”

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Gölcük’te ki TCG Oruçreis fırkateynine yaptığı ziyaretin ardından açıklama yapmıştı. Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere değinen Akar,” Ege ve Doğu Akdeniz’de bir oldubittiye de asla izin verilmeyecek. Bunun için gerekli her türlü tedbir kararlılıkla alınmaktadır. Bundan sonra da aynı kararlılıkla alınmaya devam edilecektir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin asil milletimizin sevgi ve güveninden aldığı güçle ülkemizin egemenlik ve bağımsızlığı başta olmak üzere gerek sınır ötesinde gerek Mavi Vatan’da kendisine verilecek tüm görevleri başarıyla yerine getirme azim ve iradesi tamdır.” dedi.

CEVAP VER