Doğu Akdeniz’de Türk Donanma Diplomasisi

Doğu Akdeniz’de dengeleri değiştiren adımlar atan Türkiye'nin uluslararası işbirlikleri pek çok ülkenin dikkatini çekiyor.

0
25

Fransız, FS Surcouf fırkateyni iki ülke ilişkilerini güçlendirmek için Mersin’i ziyaret etti. Libya ile yapılan mütabakatın ardından Türkiye’ye bakışı değişen İtalya ile son 40 günde Orta ve Doğu Akdeniz’de 6 deniz eğitimi yapıldı. FS Sorcouf’un, 7 yıl sonra ilk kez Mersin’e gelen savaş gemisi olduğu öğrenildi.

Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım’da iki ülkenin uluslararası hukuktan doğan haklarının korunmasını hedefleyen Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’nın ardından, Doğu Akdeniz’de ki askeri hareketlilik hız kesmedi. Antlaşmaya tepki gösteren Yunanistan ve GKRY’nin Avrupa ülkelerinin desteğini aldıkları yönündeki düşmanca açıklamalarına rağmen bir Fransız savaş gemisi 7 yıl aradan sonra Mersin’i ziyaret etti. Bölgedeki devam eden hareketlilik Fransız donanmasına ait FS Surcouf adlı Fransız fırkateyninin Mersin Limanı’na gelmesini sağladı. Fransa ve Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirmek için Mersin’e gelen savaş gemisinin komutanı Deniz Yarbay Thibault Lavernhe, ve Fransa Savunma Ataşesi Kurmay Yarbay Philippe Boulogne, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe’yi makamında ziyaret etti. Fransız heyet daha sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Ziyaretlerde, Akdeniz’e kıyısı olan iki ülkenin ilişkilerinin askeri ve ekonomik açıdan gelişmesi için çalışmaların süreceği vurgulandı.

Türk filosu Orta Akdeniz’de

Aynı günlerde TCG Gökova, TCG Göksu, TCG Gaziantep ve TCG Gediz fırkateynleri ile TCG Yarbay Kudret Güngör lojistik destek gemisinden oluşan 5 savaş gemisinden oluşan Türk Deniz Görev Grubu, Orta Akdeniz’de Akdeniz Kalkanı Harekatına direkt destek verdi. Filo halen NATO’nun Deniz Muhafızı Harekatına destek sağlarken çok işlek bir rotadaki deniz ticaret yollarının güvenliğini sağlıyor. Öte yandan Türk Deniz Görev Grubunda bulunan TCG Gediz fırkateyni NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 Sancak gemisi İtalyan fırkateyni ITS Carabinieri ile Orta Akdeniz’de birlikte çalışılabilirliği geliştirmeye yönelik geçiş eğitimleri  yaptı. Daha öncede Akdeniz Kalkanı Harekâtına katılan TCG Göksu ve TCG Gökova, İtalyan ITS Grecale fırkateyni ile Orta Akdeniz’de geçiş yapmıştı.

TCG Oruçreis’te bayrağımızı dalgalandırdı

Doğu Akdeniz’de ki Türk yetki alanlarında 2006 yılında başlayan ve fırkateyn, hücumbot, denizaltı ve korvetler tarafından sürdürülürken deniz karakol uçakları ve helikopterlerle desteklenen Akdeniz Kalkanı Harekatı aralıksız sürüyor. Aynı bölgede NATO’nun devam ettirdiği Etkin Çaba Harekatı’na da destek veren Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, enerji kaynağı arayışlarını sürdüren Türk araştırma gemilerine de eşlik ediyor. Son 40 gün içinde Türk ve İtalyan deniz kuvvetleri; Orta ve Doğu Akdeniz’de toplam 6 deniz eğitimi yapmış oldu. Denizciler karşılıklı olarak 2 İtalyan ve 1 Türk limanını ziyaret etti. Son uluslararası görevi ise NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG Oruçreis yaptı. Türk fırkateyni, İtalyan ITS Carabınıere, Alman FGS Hamburg ve Yunan HS Limnos fırkateynleri ile geçiş yaptı. Geçiş eğitiminde Doğu Akdeniz’de “denizde durumsal farkındalık” amaçlandı.

CEVAP VER