Donanmanın emektar kızı veda etti

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bünyesindeki en eski gemilerden olan TCG Gazal, hizmet çıkartıldı.

0
14

1942 yılında USS Sioux olarak Büyük Okyanus’ta denize indirilen açık deniz filo romörkörü 2. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı’na katılmıştı. 1972’de Türk donanmasına geçen gemiye Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık gösteren Gazal romörkörünün ismi verilmişti.

Büyük Okyanus’tan Marmara Denizi’ne

Görev yaptığı 46 yıl boyunca pek çok kurtarma ve açık deniz görevine giden TCG Gazal geçtiğimiz gün son yolculuğuna çıkarak hizmet dışına ayrıldı. Gölcük’te ki Donanma Komutanlığı’nda düzenlenen törende geminin eski personelinin de bulunması duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Donanmamızda, ‘En Fazla Hedef Görevi ve Yedekleme Yapan Gemi’, ‘Ana Üstten En Fazla Ayrı Kalan Gemi’, ‘En Uzun Seyir Yapan Gemi’, ‘En Başarılı Kurtarma Gemisi/ Açık Deniz Römorkörü’ gibi ödülleri olan TCG Gazal’ın ambleminde yer alan ‘Her Zaman Her Yerde’ sloganı dikkat çekti. ABD.’nin Büyük Okyanus kıyısında USS Siooux adıyla hizmete başlayan gemi 2. Dünya Savaşı sırasında Japonların bir intihar denizaltısını batırmıştı. İwo Jima ve Okinawa operasyonlarına katılan gemi, 4 savaş yıldızı madalyasıyla ödüllendirilmişti. USS Sioux Vietnam Savaşı sırasında da 8 adet savaş yıldızı kazanmıştı.

Kurtuluş Savaşı sırasında Alemdar römorkörü ile birlikte Kuva-İ Milliye gemisi olarak hizmet veren TCG Gazal, 1922’de Trabzon’dan yüklediği top mermilerini Samsun’a getirmişti. Karadeniz’de Yunan gemilerine yönelik harekatlarıyla tanınan 62 metre boyundaki TCG Gazal, 73 yaşına kadar aktif görev yaptı.

 

CEVAP VER