Dünyadan gemi tedarikçileri İstanbul’da buluştu

ISSA-International Shipsuppliers & Services Association (Uluslararası Gemi Tedarikçileri Birliği) tarafından 1995'ten bu yana her yıl düzenlenen kongre ve fuar bu yıl İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Toplantıya dünyanın bir çok yerinden gemi tedarikçileri, yerli ve yabancı armatörler ve denizcilik sektörü temsilcileri katıldı.

0
7

Bu yıl 63.’sü düzenlenen fuara dünyanın bir çok yerinden denzicilik sektörü temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Grand Wyndam Otel’de 100’ü aşkın ülkeden katılımcıların yer aldığı organizasyon, sektörün birçok temsilcisini bir araya getirdi.

Organizasyonda yerli ve yabancı sektör paydaşlarının katılımıyla; Sektörün dijital dönüşümü, blockchain teknolojisi ve sektöre etkileri, e-ticaret devrimi, gemi geri dönüşümü ve gemi tedarikçilerin görevleri konu başlıklarında konferans ve paneller düzenleniyor.

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan TURSSA Yönetim Kurulu Başkanı Yorgo Saris; “1955 yılından beri her yıl dünyanın denize kıyısı olan yerlerde yapılan organizasyonu 9 yıl önce İstanbul’da düzenlemiştik. Bu yıl da tekrar şereflendirilmekten onur duyuyoruz. Türkiye, boğazlardan geçen, liman ve tersanelere uğrayan gemiler nedeniyle önemli bir potansiyele sahiptir. Özellikle iklim ve coğrafi avantajla taze meyve sebzesi bol bir ülkeyiz. Fazlasıyla taze ve çeşit sunan bir ülkeyiz. ” ifadelerini kullandı.

“Boğazlarımızdan 50 bin gemi geçiş yapıyor”

Yorgo Saris sözlerine şöyle devam etti; “71 limanımızdan ithalat ve ihracatımızın 85’i gerçekleşmektedir. Üyelerimiz bir yıl içinde gemilere ortalama 40 binden fazla teslimat kapasitesiyle hizmet sağlamaktadır. Boğazlarımızdan toplam 50 bin gemi geçiş yaparken, limanlarımıza 25 bin gemi uğramıştır. Hedefimiz bu sayıları arttırarak sektörü hak ettiği yere çıkartmaktır. Sektörün büyümesi için üzerimize düşen görevleri yapmaktayız. Kamu ve özel sektör el ele verip sektörümüzü layık olduğu yere getireceğiz.”

“Plastik dünya okyanuslarını kirletiyor “

Yorgo Saris’in ardından söz alan ISSA Yönetim Kurulu Başkanı Saeed Al Malik; “İstanbul’a dünyanın her köşesinden gelmiş üyelerimiz var. 1955’ten bu yana ISSA toplantıları üyelerimizle toplanıp görüşebileceğimiz yerler olmuştu. Çevre konusunda belli hareketler görüyoruz. Gezegenimiz artık uyandı. Plastik, dünya okyanuslarını kirletiyor. Buna karşı önemli önlemler alınmaya başlandı. ISSA da bu konuda üyelerini uyarmakta. IMO’nun 2020’ye kadar plastik kullanımı sektörde azaltılmalıdır. Daha az plastik kullanımı oluyor. Gerek Dünya Armatörler Birliği’nden gerek Armatörler Derneği’nden buna karşı tepkiler görüyoruz. Biz de müşterilerimizden bu konuda sağ duyulu olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

“Değişimi avantaja dönüştürmeliyiz”

Malik sözlerinde blockchain’e de vurgu yaparak sözlerine şöyle devam etti; “Hepimiz büyük veriyi, nesnelerin internetini, blockchain’i duyduk. Hepimiz şunu biliyoruz ki gemi tedarikinde teknoloji gerçekleşmiş bir durum. Hepimiz değişimi kucaklamalıyız. Değişime arkamızı dönersek geride kalırız. Değişimi avantaja dönüştürürsek dijital devrimde gemi tedarikçileri olarak başı çekeriz.”

“Dünya ticaretinin 84‘ü deniz yoluyla gerçekleşiyor”

Saeed Al Malik’in ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran konuştu. Türkiye açısından global denizciliğin önemine dikkat çeken Tamer Kıran konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Böylesine önemli bir etkinliğin parçası olduğum için çok mutluyum. Türkiye’de 9 yıl aradan sonra tekrar İstanbul’da yapılmasından dolayı çok mutluyuz. Günümüz dünyasında dünya ticaretinin 84‘ü deniz yoluyla gerçekleşmekte. Türkiye açısından ise global denizciliğin 2,5’i Türk boğazlarından geçmekte. Türk boğazlarından yıllık bazda geçen gemi sayısı yıllık 45 bin. Daha da önemlisi yaklaşık 74 bin gemi yılda kargosunu bırakmak için limana gidiyor. Ayrıca gemiler 80 Türk tersanesinde bakıma giriyor.Gemi tedarikçileri birliği, tüm gemi işletmecilerimize 7 gün 24 saat hizmet sağlıyor. Onlara teşekkür etmek istiyorum. TURSSA kısa dönemde yıllık 40 bin gemiye hizmet vermeye başladı. TURSSA’nın sektörümüz ve milli ekomomize kattığı değerden de bahsetmek lazım. Boğazlardan geçen gemilerin sadece yarısına hizmet edilmekte. En yüksek randımanlı ekipman ve mürettebatın temin edilmesi lazım. Sektörün paydaşları ile birlikte çalışıp daha fazla gemiye hizmet verilmeli. Ülkemizin ne kadar yüksek bir potansiyele sahip olduğunu kabul etmek lazım. Ülkemiz kısa bir süre sonra taşımacılık için daha önemli bir konuma gelecektik. Limanlarımız, tersanelerimiz ve gemi tedarik sektörü için artan talepleri yerine getirebilmek çok önemli. Teknik ve lojistik alt yapının gelişmesi gerekir. Ticari filomuzun da ticari talepleri karşılayabilmesi için gelişmesi gerekiyor. Beklentileri karşılayabilecek olan IMO’nun çevre ve denizi korumak için koyduğu yeni kurallara uymak gerekir. Bu gelişmeler ışığında TURSSA’nın Türkiye’yi bölgesel ticaret üssü yapmak için çalışmalarını biliyoruz. Bu nedenle geleceğe umutla bakıyoruz. ”

Deniz Ticareti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar ise Türk denizciliğinin ekonomideki yeri ve gücüne vurgu yaptı Ünvar: “Gemi Tedarikçileri Derneği’ne bu organizasyona ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyorum. Türkiye, Dünya’nın en büyük 17., Avrupa’nın ise 7. Büyük ekonomisine sahip. Denizcilikte önemli atılımlar gerçekleştirdik. Lojistik Performans endeksinde ülkemiz 47. Sırada yer almıştır. Dünya yüklerinin 85’i deniz yoluyla taşınmakta. Türk Sahipli filomuz 28.6 Milyon DWT kapasite ile dünyada 15. Sırada yer almakta. Konteyner elleçlemesi 10 Milyon TEI barajını aşmıştı. Ülkemizde elleçlenen yük miktarı 228 Milyar Dolar seviyesinde. Mavi ekonominin ekonomimize katkıları oldukça mühim. Türk boğazlar sisteminin Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan stratejik önemi tartışılmazdır. Boğazlar Karadeniz ülkelerini Dünya pazarına bağlayan ana güzergahtır. “ ifadelerini kullandı.

“Global gemi tedrikçiliği, yarının dünyasına hazır mısın? ” temasıyla düzenlenen organizasyonda konferans ve panellerin yanı sıra organizasyon süresince otel içinde fuar da gerçekleştirildi.

Gelecek yıl hedeflerini davetlilerle paylaşan Kım Young Duek (Korean Ship Supply Association President) ISSA Kongresi’nin  8-9 Kasım 2019 tarihlerinde Güney Kore’nin Busan kentinde düzenleneceğini belirtti.

CEVAP VER