Dünyanın en zor yelken yarışında bir Türk var

50 yıl önce tek başına yelken açarak 300 günde 4 okyanusu dolaşan İngiliz Robin Johnston'un yolculuğunu hatırlatacak 18 denizci arasında Ertan Beşkardeş’te olacak.

0
9

Hiçbir seyir aleti kullanmadan tek başına ıssız maviliklerde 30 bin mil(50 bin km) kalmayı amaçlayanlardan 53 yaşındaki Ertan Beşkardeş, Tembel Su Samuru adlı tekne ile yarışacak.

Sunday Times Golden Globe Race

Dünyanın etrafını denizden dolaşma fikri tarih boyunca insanoğlunun aklından çıkmamıştı. Dünyanın etrafını tek başına, karaya ayak basmadan ve hiçbir teknolojik alet kullanmadan dolaşma fikrinin gelişmesiyle birlikte İngiltere’nin Sunday Times gazetesi 1968 yılında bir yarış düzenledi. 50 yıl sonra bile büyük riskler barındıran seyahatin birincisine 5 bin pound ödül vereceğini açıklayan gazetenin çağrısı üzerine Avrupa’nın çeşitli yerlerinden 9 yelkenci denize açıldı. Günümüzde bile pek çok denizciyi zorlayacak hatta hayatını kaybetmesine neden olacak kadar ağır şartlar barındıran yarışa Sunday Times Golden Globe adı verilirken, 9 kişiden sadece İngiliz Robin Knock Johnston başarmıştı. 7 denizcini yarıştan çekilmesi ve 1 yarışmacının intihar etmesi Altın Küre Yelken Yarışı’nın zorluğunu ve insanı ne kadar zorladığını kanıtlamıştı.

50 yine doğaya son meydan okuma

14 Haziran 1968’de İngiltere’nin güneyinde ki Falmouth kasabasından 10 metre boyundaki yelkenlisi Suhaili ile açılan Johnstan, tek başına 312 gün denizde kalmış, 4 büyük okyanusu geçmiş ve karaya hiç ayak basmadan evine dönmüştü. Johnstan, yolculuğuna denizcilerin uğursuz kabul ettiği Cuma günü başlarken yarattığı ilgi ile dünyanın en çok takip edilen kişisi olmuştu. O ana kadar insan bedeni ve mantığını en çok zorlayan etkinlik kabul edilen yarışa ‘Doğaya Son Meydan Okuma’ adı verilmişti. Dünyanın en zorlu yelken yarışı 50 yıl sonra tekrarlanırken bu kez 18 denizcinin kapışmasına sahne olacak. İnsanın doğa ve denizle uyumu kadar doğanın izin verdiği oranda dünyanın etrafında seyahat edilebildiğini kanıtlayacak yarış 50 yıl sonra tekrarlanıyor.

Tembel Su Samuru yarışta

1 Temmuz’da Fransa’nın Atlas Okyanusu kıyısında ki Les Sables d’Olonne şehrinden başlayacak zorlu yarışta yelken açacak 18 kişiden biride Türk Ertan Beşkardeş. 39 yıldır İngiltere’de yaşayan deniz maceracısı Ertan Beşkardeş, 1993 model Tembel Su Samuru adlı teknesi ile tek başına ve hiç karaya çıkmadan yelken basacak. Teknesine yaklaşık bir yıl yetecek erzak koyan Ertan Beşkardeş hiç gıda yapılmayacak yarış boyunca balinalarla birlikte yol alacak. Sürekli teknesiyle denize açılan Beşkardeş, antrenman yaparak hem bedensel hem ruhsal olarak yarışa hazırlanıyor. 300 günden fazla kimseyle konuşmayacağını söyleyen Beşkardeş, “ 17 rakibimde profesyonel denizci. İçlerinde tek amatör benim. Ama kendimi çok iyi hazırladım. Balinalar, köpek balıkları bana eşlik erecek. Günlerce teknede hareketsiz, kimseyle konuşmadan beklemem gerekecek ama her türlü rahatsızlığa alışkınım. Yönümü sekstant ile bularak teknemin dümeninde olacağım. Rüzgar dümeni beni belirlediğim rotada tutacak. Rüzgarın yön değiştirmesini sesinden anlamaya çalışacağım. Atlas, Hint, Büyük(Pasifik) ve Güney(Antarktika) okyanuslarını tek başıma dolaşarak döneceğim. Tüm sorunları kendim halledeceğim.” dedi.

Zorlu yarışta tek Türk

Büyük riskler içeren yelken yarışında yer alması için ailesinin büyük destek verdiğini söyleyen Beşkardeş, “Avustralya açıklarında yelkenleri indirip 90 dakika bekleyeceğim. Yarış yetkilileri gerek kontrol edecek. Doğanın şartlarına doğanın dili ile uyum sağlamamı gerektiren bu zorlu yarışta bulunmak güzel. Bir Türk olarak büyük gurur duyuyorum.” diye konuştu.

GPS ya da teknolojik hiçbir alet olmayacak

1969’dan sonra benzer yarışlar organize edilse de Altın Küre Yelken içerdiği ağır şartlar ve uzun rotası ile dünyanın en zor deniz yarışı. 50 yıl sonra düzenlenen ilk yarışta denizciler yelken açtıktan sonra kimseyle telefon ya da telsiz bağlantısı kurmayacak. Dışarıdan yiyecek ve su takviyesi yapılmayacak. Sağlık sorunları kadar teknenin sorunlarıyla da tek başlarına mücadele etmeleri gereken yelkenciler, tek başlarına 30 bin deniz mili yapacaklar. Plastik şişe kullanılması yasak olduğu için teknede 250 litrelik bir içme suyu bulunacak. Su ihtiyacı denizden ve yağmurdan sağlanacak. Sadece teknenin batma anında kullanılacak uydu telefonu mühürlü duracak. Yarışmacılar, Atlas Okyanusu’nun sıcak sularından Hint Okyanusu’nun akıntılı sularına ardından Güney Okyanusu’nda buzul kıta Antarktika’nın kuzeyinden Pasifik Okyanusu’na girecekler. 10 ay süren yolculuk sonunda yelken açtıkları Fransa’nın Les Sables d’Olonne şehrine geri dönecekler. 50 yıl önce olduğu gibi hiçbir teknolojik alet kullanılamayacak. Yarışmacılar etrafı 40 bin km olan dünyayı 50 bin km denizden dolaşarak sayılı insan arasına girecekler. Yarışa 3 Fransız, 2 İrlandalı, 2 Avustralyalı, 2 İngiliz ve 1’er Rus, ABD’li, Hollandalı, Filistinli, Finlandiyalı, Estonyalı, Hint, Norveçli ile İtalyan katılacak. Dünyanın en zor yelken yarışına katılan tek kadın 26 yaşındaki Susie Goodall. 11 metrelik DHL Starlight ile yarışacak Goodall’ın 3 yaşından beri yelkenle ilgilendiği öğrenildi. ABD’de yaşayan Filistinli Nabil Amra da yarışmanın ilginç isimlerinden. Yarışmacıların denizde 8 bin mil, okyanuslarda da tek başlarına en az 2 bin mil seyir tecrübesine sahip olması gerekli.

CEVAP VER