Dünyaya balık yediriyoruz ama tüketmiyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, ‘balık, tavuk ve hindi tüketelim’ çağrısına, balıkçılık sektöründen destek geldi.

0
5

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Tuncay Sagun, Türkiye’de kişi başına düşen balık tüketiminin azlığına dikkat çekti. Kocaman Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman’ ise, “balığı protein zenginliği ile baş tacı yapmalıyız” dedi.

Bakanın çağrısına destek veriyoruz

TİM Sektörler Konseyi Üyesi ve İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Tuncay Sagun, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ‘balık tüketin’ çağrısını yerinde buluyoruz. Gerekli desteği vermeye hazırız. Avrupa’da kişi başına yıllık balık tüketimi 25 kilogram, Japonya’da ise 80 kilograma kadar çıkıyor. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde ise bu rakam sadece 5.5 kilogram. Avrupa’ya da Japonya’ya da balığı biz satıyoruz. İçeride tüketimi mutlaka artırmalıyız. Uzmanların sağlıklı yaşam için günde en az 40-60 gram balık tüketmemiz gerektiğini vurguluyor” dedi.

Üretim ve ihracat artıyor

Tuncay Sagun, “Türk su ürünleri sektörü olarak üretim ve ihracatımızı her geçen yıl artırıyoruz. Sektörümüz kriz tanımıyor. Sayın bakanımız yıllık 280 bin ton olan üretimin 2023 yılına kadar 600 bin tona çıkarılması için talimat vermişti. Sektörün bunu yapacak gücü ve deneyimi var. İhracat için de tüm şartları zorluyoruz. 2018 yılında 1 milyar doları aşacağız. 2019 yılında ise 2 milyar doları rahatlıkla geçeriz” dedi.

Balığı baş tacı yapmalıyız

Kocaman Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman ise, “Ülkemiz coğrafi konumuyla önemli balıkçılık kaynaklarına sahip. Bu özelliğimizi balık avı yasağı kalktığı dönemlerde iyi değerlendirmeliyiz. Balığı, sadece kırmızı et fiyatlarına gelen zam yüzünden değil, besleyici ve protein yönünden zengin bir gıda olarak baş tacı etmeliyiz. Geçtiğimiz haftalarda palamut zamanıydı ve fiyatı oldukça düştü. Her bütçeden ailenin tüketebileceği şartlarda satışa sunuldu.  Şimdi ise hamsi, istavrit ve çinekop zamanı. Zamanında çıkan, ucuz ve taze protein fırsatını, herkesin değerlendirmesini öneririm. Denizlerimizin bereketi balığı sofralarımıza taşımamızda hem sağlık hem de aile bütçesi açısından büyük fayda var. Hazır mevsimiyken, tüm sofralar, hamsi, istavrit ve çinekop ile şenlensin.” Dedi.

Beşiktaş’ta ki Kardeşler Balıkçılık sahibi Müddet Çimen ise, balık tüketiminin az olduğuna dikkat çekerken yanlış pişirme yöntemlerine değindi. Deneyimli balıkçı Müddet Çimen, “Mesela İstanbul’un prensi lüferi yağa atıyorlar. Doktor tavsiyesiyle balık almaya gelenler bile lüferi yağa atarak besin değerlerini öldürüyorlar. Lüfer ızgara ya da fırında yapılırsa eti lezzetli olur. Balık tüketiminin az olmasında damak tadının doğru kullanılmamasının da etkisi var.” Dedi.

Güncel balık fiyatları:

KG:

Hamsi 15 TL, İstavrit 15 TL, çinekop 30 TL, mezgit 25 TL, barbunya 35-45 TL arası.

TANE:

Lüfer 40-50 TL, palamut 15-35 TL arası, kalkan 250 TL tane

CEVAP VER