Ege kıyılarında mavi benekli orfoz

Denizlerimize Süveyş Kanalı’nı kullanarak Hint Okyanusu’ndan gelen yabancı tür balıklar listesine mavi benekli orfoz da eklendi.

0
10

Denizlerimize Süveyş Kanalı’nı kullanarak Hint Okyanusu’ndan gelen yabancı tür balıklar listesine mavi benekli orfoz da eklendi. Endonezya ve Tayland kıyılarında yaşayan balık ilk kez 4 yıl önce Antalya’da görülürken bu kez İzmir Aliağa’ya kadar geldi. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Okan Akyol, “ Küresel ısınmanın sonucu olarak İzmir’e kadar geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Küresel iklim değişikliğiyle birlikte denizlerimizin ısınması pek çok yabancı balığın da kıyılarımıza gelmesine neden oluyor. Yerel balıklarımızı tehdit edecek kadar çoğalan aslan ve balon balığının ardından mavi benekli orfoz, Ege kıyılarında görüldü. İzmir Aliağa’da zıpkınla balık avlayan Yunus Kül, nefesiyle 16 metre derinliğe indiğinde daha önce görmediği bir balıkla karşılaştı. Türkiye’de 4 yıl süreyle avlanması yasak olan orfozlardan farkı olduğunu gördüğü balığı avlayan Yunus Kül karaya çıktı. Yunus Kül, “ Sıcak bir havada denize girmiştim. Dalgalı bir gündü. Aliağa bölgesinde gemi trafiği fazla olduğundan dikkatli olmak zorundaydım. 25 derece su sıcaklığı vardı. Orfozları tanıyan bir sualtı avcısı olarak balığın farklı olduğunu gördüm. Sakin tavırları ve meraklılığı ilgimi çekerken balığı kıyılarımızda sık görülen grida sanarak avladım.” dedi.

“İzmir’e kadar gelmesi ilginç”

Fotoğrafları inceleyen Prof. Dr. Okan Akyol, balığın kıyılarımızda ikinci, Ege Denizi’nde ilk kez görülen mavi benekli orfoz olduğunu söyledi. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Akyol, “Elimde olmadığı için kesin konuşamam ama bu balık ‘mavi benekli orfoz’ yani ‘Cephalopholis argus’ diyebilirim. Küresel ısınmayla birlikte Süveyş Kanalı’nı geçerek çok kuzeyde ki İzmir Aliağa’ya kadar gelmesi ilginç. Uluslar arası yayına dönüşebilecek bir  konu.” dedi.

 1869 Süveyş Kanalı’nın açılmasının ardından pek çok deniz canlısı, küresel iklim değişikliğiyle ısınan Akdeniz ve Ege Denizi kıyılarına kadar geldi. Aslan balığı, balon balığı ve sarı lekeli melek balığı gibi türlerin ardından görülen mavi benekli orfozun kıyılarımızda bulunan 85 yabancı balıktan biri olduğu öğrenildi. Ortalama 40-50 yıl yaşayan ve üreme olgunluğuna çok geç erişen orfozların Türkiye’de avlanması yasak.

 

CEVAP VER