Engelliler hareketlilik haftasında derinlere daldılar

Hareket ederek sağlıklı kalmanın önemine vurgu yapmak için, herkesi spor yapmaya çağıran Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında engelliler Büyükada’da sualtına indirildi

0
5

Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği ve Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu üyeleri 4 tekerlekli sandalyeli ve 2 bedensel engelli genci sualtının büyüleyici dünyasıyla tanıştırdı.

created by dji camera

Sağlıklı yaşamın spor yapmakla mümkün olduğunun anlatıldığı Avrupa Hareketlilik Haftası’nda bedensel engellerine rağmen hayata bağlılıklarını kanıtlayan gençler sualtına indi. Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği’nin girişimleriyle Kartal Belediyesi Büyükada Sosyal Tesisleri’ne gelen 6 engelli dalış yaptı. Otomobillerle kuşatılmış kentlerde ulaşım sorununu sürekli yaşayan  skolyoz hastası Handan Sivri, omurilik felçlisi ve milli basketbol oyuncusu  Yıldız Sunar,  omurilik felçlisi ve tenisçi Halil Kulak, ampute ve Şişli Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü Yöneticisi Kadir Erdoğdu, omurilik felçlisi ve tenisçi Şura Ertekin, omurilik felçlisi ve milli tenisçi Fatih Karata’ya; Değişken Ağırlık Dünya Engelli Serbest Dalış̧ Rekortmeni Ufuk Koçak bilgi ve cesaret verdi. 17 Ağustos Depremi’nde 3 gün enkaz altında kaldıktan sonra hayata tekerlekli sandalyeyle devam etmesine rağmen pek çok doğa sporunu başarıyla yapan Koçak, “ Hayat onu yaşamayı bilen cesur insanlarındır. Engelli olmamıza rağmen yaşamın tam merkezinde yer almaya devam edeceğiz. Çünkü engel insanların beyninde ki ön yargıdır. Güçlü irademizle engelleri aşarız.” dedi.

“Doğa herkese eşit davranıyor”

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun önde gelen isimlerinden Bedri Sincar önderliğinde Marmara Sualtı Merkezi’nin teknesinde gerçekleşen dalışa Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu gönüllüleri destek verdi. Sualtı Görüntü Yönetmeni Cumhur Ayar ve Sualtı fotoğraf sanatçısı Ferhan Coşkun engelli gençlerin görüntülerini çekti. 3 metre derinliğe uzmanların kontrolünde inen omurilik felçlisi Şura Ertekin, “  Büyük bir özgürlük duygusu içindeyim. Günlük hayatımızda tekerlekli sandalyemizle araçların içinde kendimize bir geçiş arıyoruz. Suyun altında ise eşit koşullarda doğanın gücüne teslim oluyoruz. Hareketlerimize sınır getiren doğa değil insanların ön yargıları ve bizi kısıtlama ihtiyaçları. Bu ön yargıyı aşacağız.” dedi.

CEVAP VER