Eski SAT komandosundan sualtında halter rekoru

İnsan bedenini zorlayan denemelerle adından bahsettiren eski SAT komandosu Namık Ekin suyun altına 273 ton ağırlık adamlar kaldırmak için daldı. Türk Balıkadamlar Spor Kulübü’nün havuzundan hiç çıkmadan 24 saat halter kaldırmayı deneyen 76 yaşındaki Namık Ekin’in bedeni üzerinde bilimsel inceleme yapılacak.

0
3

Paraşütle ya da suyun altına dalarak birbirinden ilginç rekorlar kıran eski SAT komandosu Namık Ekin, yaşlı insanların pek çok başarıyı elde edebileceğini kanıtlamak için daldı. Ekin, 18’inci rekoru için 24 saat su altında kalarak 273 ton ağırlık kaldırmayı deneyecek. Caddebostan’da ki Türk Balıkadamlar Spor Kulübü’nün 2.20 metre derinliğindeki havuzuna giren Ekin için yaklaşık 1 ton ağırlığındaki çeşitli spor aletleri indirildi. 76 yaşında olmasına rağmen yapılan kalp testleriyle vücut yaşının 24 yaşında olduğu ortaya çıkan Ekin’in üzerindeki değişiklikler İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından takip edilerek rapor haline getirilecek. Bu rekorun ilk kez denendiğini söyleyen Ekin, “ Yaşlanmak insanı hayattan ve spor yapmaktan alıkoymaz. Her yaşta spor yapılabildiğini göstermek ve gençlere örnek olmak için bu rekora imza atmak istedim. Ağırlıkları hazırladığım programla kaldıracağım.” dedi.

Silah arkadaşı sualtında güvenliğini sağlıyor

Ekin’in sualtındaki güvenliğini ve sağlık kontrollerini yerine getiren eski SAT komandosu Ergin Geldikaya ise, “Ağırlıkları planlayarak kaldıracak ve tüm hareketler gözlemciler tarafından kayıt altına alınacak. Tüm ihtiyaçlarını sualtında göreceği için riskleri ortadan kaldırmak için 24 saat boyunca onunla olacağız. Aldığı eğitim ve şimdiye kadar yaptıkları bunu başaracağını kanıtlıyor.” diye konuştu.

“Spor bilimi açısından çok önemli”

İstanbul Gelişim Üniversitesi  Dr. Öğretim üyesi Kubilay Çimen ise, “ Namık hocamız spordaki başarıları ve azmiyle herkese örnek oluyor. Deneme sonrası vücudundaki değişimleri, kan basıncını, kalp ritimlerini kontrol ederek 76 yaşındaki bir insanın böylesine zor bir aktiviteyi nasıl gerçekleştireceğini anlayacağız. Spor bilimi açısından da çok önemli bir deneme.” dedi.

CEVAP VER