Fırtına füze gemisini yanaştırmadı

Rus lider Putin’in İstanbul’a yapacağı ziyaret için gönderilen RS Mareşal Ustinov adlı füze kruvazörü şiddetli fırtına nedeniyle Sarayburnu’na yanaşamadı.

0
22

186 metre uzunluğunda 16 füze bataryalı savaş gemisi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü römorkörleri eşliğinde Moda açıklarına demirlerken Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından korunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için İstanbul’a gelmesi planlanan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e eşlik etmesi için gönderilen RS Mareşal Ustinov 5 Ocak akşamı İstanbul’a gelmişti. Kadıköy Moda Sahili’nde geceyi geçiren 186 metre boyundaki füze kruvazörü Sarayburnu rıhtımına bağlamak için sabah saatlerinde hareket etti. Fırtına nedeniyle Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü kurtarma römorkörlerinin eşlik ettiği hava savunma gemisi, Sarayburnu’na yaklaşırken rüzgar etkisini arttırdı.

16 füze rampası bulunan gemi Sarayburnu’na yanaşırken oluşabilecek risk nedeniyle manevrasından vazgeçmek zorunda kaldı. Rus donanmasının kuzey filosuna ait 055 Borda numaralı Slava sınıfı füze gemisi, römorkörler eşliğinde tekrar demirlemek üzere moda açıklarına götürüldü. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve deniz polisinin de eşlik ettiği savaş gemisinin 8 Ocak Çarşamba gecesine kadar İstanbul’da kalacağı öğrenildi.

İki ülkenin dostluğunun simgesi

 

1982 yılında suya indirilen ve 2016 yılında yenilenen Mareşal Ustinov’un Putin’in ziyareti nedeniyle, iki ülkenin karşılıklı dostluğunu simgelemek için gönderildiği öğrenildi. Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Vladimir Korolev’in de İstanbul’a geleceği belirlendi.

CEVAP VER