Foça’nın sembolü foka petrol tehdidi

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı, Foça’da meydana gelen petrol sızıntısının deniz ekosistemi için yıkıcı etki yapabileceğini nesli tükenme tehlikesindeki Akdeniz fokları ve diğer canlıların kirlilikten korunması gerektiğini belirtti.

0
17
MILIST GOKHAN KARAKAS YAVRU AKDENIZ FOKU BADEM'IN DOGAL ORTAMINA DONMESI ICIN INSANLARDAN TEK ISTEK VAR.BADEM'E YUZ VERMEYIN VE YAKLASMAYIN.FOTOGRAFLARA SAD-AFAG IMZASI ATILIRSA IYI OLUR

31 Ağustos’ta meydana gelen petrol sızıntısının ardından Yeni Foça sahil şeridinin siyah renge bürünmesi deniz biyologlarını endişelendirdi. Petrol kirliliğinin deniz yaşamını olumsuz etkileyeceğini belirten TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı), kıyılarımızda petrol kirliliği kazalarına yönelik acil eylem planları hazırlanması gerektiğini belirtti. Bölgenin hassas denizel alan ve nesli tehlike altındaki türlerin yaşam alanı olduğunu belirten TÜDAV; “Foça bölgesi Akdeniz fokunun varlığını sürdürdüğü önemli bir koruma alanıdır. Bu anlamda hem doğal habitat ve mağaraların, hem de balık stoklarının petrolden ciddi şekilde etkileneceği riskiyle Akdeniz foku başta olmak üzere hassas türlerin etkilenmemesi adına acil olarak harekete geçilmelidir. Akdeniz foku tüm dünyada koruma altında olup kıyılarımızda yaklaşık 100 tane bulunmaktadır” dedi.

Mikroskobik canlılardan balıklara

Petrol sızıntısı olumsuz etkisinin mikroskobik boyuttaki canlılardan başlayıp, besin zinciri yolu ile bölgedeki tüm canlılara kadar uzayan büyük bir tahribata yol açabileceğini vurgulayan vakıf, petrolün temizlenmemesi halinde bölgedeki su ürünlerini tüketen insanların tehdit altında olduğunu ekledi. Ayrıca Foça bölgesinde yaşam alanı bulan deniz kuşları, deniz kaplumbağaları, tüm balık türleri, deniz algleri ve deniz çayırlarının korunması içinde harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı. Balık av yasağının sona erdiğini hatırlatan vakıf başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Balıkçılık faaliyetlerinin başladığı bu günlerde ekolojik olduğu kadar ekonomik kayıplar da söz konusu. Turizm bölgesi Yeni Foça’da petrol kirliliği görülen denize girildiği takdirde deri ile direk temasta kaşıntı, yanma, kızarıklık tarzı döküntülere yol açabilir. Su ve besin kaynaklı sindirim yolu veya solunum yoluyla alındığında baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, uyuşukluk, baş dönmesi, bilinç kaybı, öksürük, nefes darlığı gibi yakınmalara neden olabilir. Bu etkiye uzun süre maruz kalmak solunum sistemi, sinir sistemi, kan ve böbrekleri etkileyerek kanser riskini oluşturabilir.” dedi.

CEVAP VER