Gazze gazisi Mavi Marmara RO-RO gemisi olacak

Gazze’ye yardım malzemesi götürürken İsrail deniz komandoları tarafından baskına uğrayan ve 10 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisi artık kamyon taşıyacak

0
14

Gazze’ye yardım malzemesi götürürken İsrail deniz komandoları tarafından baskına uğrayan ve 10 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisi artık kamyon taşıyacak. 8 yıldır Haydarpaşa Limanı’nda bekleyen 93 metre uzunluğundaki geminin yolcu salonları kesilerek çıkartılacak ve güvertesi hangara dönüştürülecek. Gemiyi satın alan armatör Erdoğan Tümsek, “ Mavi Marmara benim için gazi gemidir, denizle buluşmasını sağlayacağım.” dedi. Müze, hastane ya da otel olacağı bile konuşulan gemi 3 ay sonra M/F Erdoğan Bey olarak hizmet verecek.

ABD’li ve Avrupalı aktivistlerin kurduğu Gazze’ye Özgürlük Hareketi’nin (Free Gaza Movement-FGM) organizasyonuyla insanı yardım taşıyan Mavi Marmara gemisi, 27 Mayıs 2010 tarihinde Antalya’dan yola çıkmıştı. Abluka altındaki Gazze’ye; Almanya, İsveç, İsrail, Kuveyt gibi 30 ülkeden 700 aktivisin yanı sıra gıda, yiyecek, giyim, tıbbi ve inşaat malzemeleri taşıyan gemi, 30 Mayıs gecesi İsrail Özel Kuvvetleri’ne bağlı Shayetet 13 komandolarının baskınına uğramıştı. Helikopterlerle gemiye inen İsrail askerleri, 10 aktivisti öldürürken 60 kişiyi de yaralamıştı. Uluslararası hukuka göre İsrail’in 12 mil olması gereken kıta sahanlığının çok dışında 73 mil uzaktayken baskına uğrayan Mavi Marmara, Ağustos 2010’dan beri işletilmiyordu.

“Mavi Marmara gazi gemidir”

Mülkiyeti İHH İnsani Yardım Vakfı’na ait olan gemi 7,5 yıldır beklediği Haydarpaşa Limanı’nda satışa çıkarıldı. Mavi Marmara’yı satın alan armatör ve işadamı Erdoğan Tümsek, gemiyi RO-RO olarak adlandırılan yolcu ve araç taşımacılığı için kullanmaya karar verdi. 40 yıldır deniz lojistik sektöründe RO-RO taşımacılığı yapan Koza Deniz Nakliyat’ın sahibi Tümsek, gemiyi Gazze’den önce tanıdığını ve Haydarpaşa’da çürümeye terk edilmesine dayanamadığını belirtti. Armatör Tümsek, “Vapurla yanından geçerken görüyordum ve sonunun ne olacağını düşünüyordum. 8 yıldır kullanılmıyordu ve adeta çürümeye terk edilmişti. Bir geminin işlememesi, denizde olmaması onun yok olması demektir. Birkaç yıl içinde geri dönülmez sorunlarla karşılaşacaktı. Hatta Ro-Ro taşımacılığı sektöründen çekilmeyi planladığım günlerde geminin maviye dönmesini planladım. Mavi Marmara benim için bir gazidir. Gazi geminin denize kazandırılması için kendi bildiğim işe yönelik değişiklikler yapacağım” dedi.

 

Mavi Marmara gemisinin yolcu salonlarının Tuzla’da ki Hidrodinamik Tersanesi’nde kesilerek çıkartılacağı öğrenildi. Geminin yolcu salonları sökülecek ve yerine oksijen yada gaz taşıyan kamyonların girebileceği garaj güverteleri yapılacak. Tümsek, “ Bir gemi denizde olduğu sürece var olur. Gönül bağım olan Mavi Marmara Erdoğan Bey ismiyle Marmara Denizi’nde olacak. Oksijen, LNG ve LPG gibi gazları Trakya bölgesine ulaştıracak kamyonları taşıyacak. Bu araçlar İstanbul’a girmeyecek, 300 km daha az yol yapacak ve şehir trafiğini arttırmayacak.” dedi. Gemiyi İHH Vakfı adına işleten kaptan Raşit Altınok ise, “ Tüm Marmara’yı dolaştık uygun bir rıhtım yada iskele bulamadık. Kimse istemedi. Somali’de karaya oturtup otel yapmayı bile düşündük. Erdoğan beyin onu tekrar denizle buluşturması çok takdir edilmeli.” dedi.

KUTU: 93 metre uzunluğunda 20 metre genişliğindeki yolcu gemisi Türkiye Gemi Sanayi A.Ş tarafından 1994 yılında Haliç Tersanesi’nde yapılmıştı. Gemi uzun süre işletilmezken, birkaç kez Karadeniz’e gidip gelmişti. Bin 100 yolcu kapasiteli gemi 2010 yılı başında İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından 800 bin dolara satın alınmıştı. Komor Adaları bayraklı gemi, Gazze seferinin ardından sadece Kurtlar Vadisi Filistin filminde kullanılmıştı. Yeni adıyla Erdoğan Bey’in sahibi Erdoğan Tümsek, “ Gazi gemiyi kurtarmanın gururunu yaşıyoruz. Sahip çıkarak yok olmasının önüne geçtik. Halkımıza başka bir ulaşım aracı olarak hizmet verecek.” Dedi. Geminin 3 ay içinde hizmete gireceği, Dilovası-Marmara Ereğlisi ile Marmara Ereğlisi-Bandırma arasında günde birer sefer yapacağı, her seferinde 25 gaz kamyonu taşıyacağı öğrenildi. M/S Mavi Marmara artık M/F(Ferry) Erdoğan Bey olarak Marmara Denizi’nde olacak.

 

CEVAP VER