Geleneksel ile modern tekneler buluştu

Denizlerimizde halen dolaşan asırlık yelkenliler ile son teknoloji ile donatılan modern tekneler ilk kez İstanbul’da bir araya geldi

0
5

. Türkiye denizlerindeki en eski yelkenli olan 114 yaşındaki Levent ile Necati Zincirkıran’ın 1965 yılında yaptırdığı Neptün en büyük ilgiyi gördü.

“Denizin kuralları değişmez”

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu(KÜDENFOR), Setur Kalamış Marina’da geleneksel denizcilik yöntemleriyle yapılan tekneler ile teknolojinin son gelişmeleriyle donatılan mega yatları bir araya getirdi. Türkiye’nin 4 denizinde yelkenlerini açarak gezen geleneksel tekneler ilk kez modern teknelerle yan yana gelirken, yapılan konuşmalarda yelkenciliğin önemi vurgulandı. KÜDENFOR Direktörü emekli amiral Cem Gürdeniz, “ Buradaki yelkenli tekneler yüzyıllardır süre gelen denizcilik geleneğinin bir sembolü. 500-600 yıl önce elde edilen denizcilik tecrübeleri bugün halen kullanılıyor. Çünkü denizin kuralları değişmez. Filika yelkenciliği günümüzde kullanılan tüm denizcilik kurallarını yerine getirir. İnsanoğlunun denizle ve doğayla barışıklığını kanıtlayan, gövdesine çıkan insanların maviliklere saygısının kanıtlandığı teknelerin bugün halen denizlerimizde var olması bize gurur veriyor. İlk kez onları böyle bir etkinlikte bir araya getirerek unutulmamalarını sağlamaya çalıştık.” Dedi.

114 yaşındaki şampiyon

Etkinlikte en çok ilgiyi 114 yaşındaki ‘Levent’ isimli tekne çekti. Almanya’da ki Abeking-Rasmussen Tersanesi’nde 1904 yılında yapılan 18 metre boyundaki teknenin altındaki 4,5 ton ağırlığındaki kurşun safra(ağırlık) herkesi şaşırttı. 1957 yılında Nedim Özgen’in satın aldığı teknenin trenle Almanya’dan İstanbul’a geldiği öğrenildi. Nedim Özgen’in oğlu Levent’in adını verdiği teknenin halen pek çok yelken yarışında birinci olması ziyaretçileri daha çok şaşırttı. Levent Özgen, “Yelkenin insana verdiği huzur ve mutluluğu 114 yıldır yansıtan teknemi Türk denizciliğine kazandırmaktan gurur duyuyorum” dedi.

 

İstanbul’da yapılan deniz prensesi

 

Usta gazeteci Necati Zincirkıran’ın yaptırdığı Neptün’de ilgiyi üzerinde topladı. 9,6 metre boyundaki tekneyi 1965 yılında yaptıran Zincirkıran, planlarını ABD’li tekne tasarımcısı Thomas Gillmer’den satın aldığını söyledi. Zincirkıran, “ Türk tekne ustaları Neptün’ü İstanbul’da meşe ve çam ağaçlarından yaptı. Mobilya ve kamaraları da maun ağacından. Uzun yıllar bu tekne ile Ege Denizi’ni ve Akdeniz’i dolaştım. Hatta 1966’da İstanbul-İzmir arasındaki ilk durmaksızın yarışta ikinci oldu. Türk denizciliğinde geleneksel denizciliğin halen ilgi görmesi beni mutlu ediyor.” diye konuştu.

Subay adaylarını eğitiyor

 

Deniz Harp Okulu’nun geleneksel denizciliği yaşatmak için subay adaylarına eğitim verdiği ‘Mavi Vatan’ adlı yelkenli ve kürekli teknede etkinlikte yer aldı. Deniz subay adayları Mavi Vatan ile pek çok yarışa katıldıklarını ve temel denizciliği bu tekne ile öğrendiklerini belirtti.

 

 

CEVAP VER