Gemi kurtarmanın kitabını yazdı

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün en deneyimli kaptanlarından Ömer Asmalı, 38 yıllık meslek hayatı boyunca karşılaştığı deniz kazalarından alınan dersleri kitap haline getirdi.

0
22

Deniz kazaları konusunda Türkiye’nin en geniş araştırma kitabı olan Gemi Kurtarma Operasyonları Ve Kriz Yönetimi adlı kitabı yazan Asmalı, “ kaptanlardan, deniz hukukçularına kadar geniş bir meslek grubunun faydalanacağını düşünüyorum” dedi.

8337 kilometrekarelik deniz kıyısı ile Akdeniz çanağının ada ülkeleri arasında gösterilen Türkiye, uluslar arası deniz ticaretinin de merkez noktası. Deniz yollarının küresel ticarette payı her geçen gün artarken iki boğaz ve bir iç denizle Akdeniz ile Karadeniz’i birleştiren ülkemizdeki deniz kazalarından ders alınması gerektiğini düşünen Kaptan Ömer Asmalı bir araştırma kitabına imza attı. 1981 yılında şimdiki İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’ne bağlı Yüksek Denizcilik Okulu’nu bitirerek meslek hayatına başlayan Asmalı, 38 yıllık birikimini kitaplaştırdı.

Gemi kaptanlığından, kurtarma yönetimine kadar pek çok görevde bulunan kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün başarılı çalışanı; katıldığı 300’den fazla operasyondan elde ettiği tecrübeyi yazdı. Bilirkişi ve eğitimci kimliğiyle de denizcilik camiasında tanınan Asmalı Gemi Kurtarma Operasyonları Ve Kriz Yönetimi adlı kitabı için “Gemi kurtarma Türkiye’de bilindiği sanılıp bilinmeyenlerdendir. Çünkü gemi kurtarma denince denizciler dahil bir gemi karaya oturdu, halat verip çek al biçiminde anlıyor. Bu şekilde olmadığını belirtmek için özellikle gemi kurtarma ismini koydum. Bu kitap, gemi kurtarma işinin basit bir işlem olmadığını, bunun içerisinde bir iş alanı olduğunu, bunun için de bir gemicilik, denizcilik, hukuk, sigorta hatta yönetim bilgisi içerdiğini anlatıyor” dedi.

CEVAP VER