Genç gemi mühendisinin büyük başarısı

Yakalandığı lösemi hastalığı nedeniyle gemi mühendisi eğitimine 3 yıl ara veren ve ABD’den gelen ilikle sağlığına kavuşan Bilgehan Polat, büyük bir azimle çalışarak bölüm birincisi oldu. İTÜ Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği’ni birinci bitiren Polat için üniversite arkadaşlarının çağrısıyla yüzlerce insan ilik bağışçısı olmuştu.

0
55

25 yaşındaki Yasemin Bilgehan Polat, insanların önlerine çıkan zorluklarla mücadele ederek büyük başarılara imza atabileceğini kanıtladı. Bilgehan, 2011 yılında İTÜ Gemi ve Deniz Teknolojileri Mühendisliği bölümünün 1. sınıfında okurken bacaklarında hissettiği şiddetli ağrılar nedeniyle gittiği Taksim İlkyardım Hastanesi’nde lösemi hastalığına yakalandığını öğrendi. Henüz 19 yaşındayken lösemiye yakalanan Bilgehan eğitimine 6 ay ara vererek tedavi oldu. Okuluna döndüğü ilk gün ağrıları artınca tekrar hastaneye yatırıldı. Bu kez 2,5 yıllık bir tedavi süreci başlarken doktorlar Bilgehan’ın yaşama tutunması için ilik naklinin şart olduğunu duyurdu. İlik nakli bekleyen binlerce hasta arasına giren Bilgehan’ın aralarına dönmesini bekleyen arkadaşları, 2012 yılında kampanyalar başlatarak yüzlerce insanın ilik bağışçısı olmasını sağladı.

Milliyet’te ilik bağışı çağrısı yapmıştı

Bilgehan, kemoterapi görürken doktorları yurtiçi ve yurtdışındaki kordon kanı bankalarıyla irtibata geçti. Üniversite arkadaşlarının çağrısını Milliyet’in haber yapmasıyla Uluslararası İlik Bankası 4 uygun ilik tespit etti. ABD’de yaşayan gönüllü bir kadının tüm testlere olumlu cevap verdiği, Bilgehan’ın doku örnekleriyle yüzde 100 uyumlu olduğu bildirildi. ABD’den gelen ilik Bilgehan’a nakledilirken bu kez iyileşme süreci başladı.

 

Günde 34 ayrı ilaç kullanarak yeni iliğiyle yaşamaya başlayan Bilgehan o günlerde Milliyet’e “Hiç tanımama rağmen bana yeni bir yaşam bağışlayan bu yabancı artık benim öz kardeşim kadar değerli. Yaşam umudumu yitirdiğim anda bana dünyaları verdi. Kim olduğunu bilmiyorum. Ama bir gün ablamla tanışmak için can atıyorum” demişti. Kızını hayata döndürmek için çaba sarf eden anne Arzu Kaya ise, “Umarım Bilgehan’a hayat veren üçüncü kızımla tanışacağım. Tek isteğim büyük yürekli bu insana teşekkür etmek” diye konuşmuştu.

Yaşama azmini hiç yitirmedi

2014 yılında Tuzla’da ki okuluna dönen Bilgehan, toplam 3 yıl ara verdiği eğitim hayatına baştan başladı. Çocukluk hayalini gerçekleştirerek gemi mühendisi olmak için çok çalışan Bilgehan, kısa sürede bölümün en sevilen öğrencisi oldu. Akademisyenleri dikkatle dinleyen ve yaşama azminden hiçbir şey yitirmeyen Bilgehan, yüksek gemi mühendisi Tansel Timur’un da yönlendirmesiyle bölüm birincisi oldu. 40 öğrencinin mezun olduğu İTÜ Gemi ve Deniz Teknolojileri Mühendisliği bölümünü 4 üzerinden 3,47 ortalama ile bitiren Bilgehan alkışlarla sahneye çıktığında zor günleri birlikte atlattığı annesi yine yanındaydı.

“Gençler zorluklardan yılmamalı”

Bilgehan Polat, “İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde okuma hayalimi gerçekleştirmişken, birinci sınıfta lösemiye yakalandım ve 3 yıl okulumu dondurmak zorunda kaldım. İlik nakli olduktan sonra hayata bambaşka gözlerle bakmaya başladım. Yaptığım her şeyden zevk alarak ve içime sinerek yapmak benim en büyük motivasyon kaynağım oldu. Hayal ettiğim mesleği hayal ettiğim okulun sıralarında çok kıymetli akademisyenlerden öğrenme fırsatını elde ettim. Öğrenci olmayı her zaman dünyanın en zevkli ve en ciddiye alınması gereken işi olarak gördüm. Hayata sağlıklı, huzurlu ve sevdiklerimle birlikte devam etmekten ve iyi bir mühendis olmaktan başka bir isteğim yok. Şunu anladım ki insanın yenemeyeceği zorluk, geçemeyeceği sınav yok. Öğrencilik hayatım boyunca verdikleri çok değerli hayat tavsiyeleri için kıymetli hocalarım Kadir Sarıöz ve Şebnem Helvacıoğlu’na ve desteklerinden ötürü Cemre Tersanesi’ne çok teşekkür ederim. ” dedi.

Mezuniyet töreninin yıldızı oldu

Ödül verenler Bilgehan Polat’ın birinciliği İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet töreniyle taçlandı. Törende büyük ilgi gören genç kıza, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR), Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi, Sefine Tersanesi, Beşiktaş Tersanesi, GEMAK Şirketler Topluluğu, Türk Loydu Vakfı, American Loydu (ABS), Fransız Loydu(Bureau Veritas), Alman Loydu (Det Norske Veritas), İlkfer Denizcilik, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Derneği çeşitli ödüller verdi. Çok mutlu olan Bilgehan Polat, “ Çocukluğumdan beri çelikten dev gemilerin denizde süzülmesini hayranlıkla izlerdim. Şimdi o gemileri yapanlardan biri olmanın gururunu yaşıyorum. Bu gururda annemin payı çok büyük. Aldığım eğitime, bana gösterilen ilgiye ve değere layık olacağım.” diye konuştu.

CEVAP VER