Gökhan Karakaş’a denizcilik başarı ödülü

0
11

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), Türk deniz biyolojisine ve sualtı yaşamına desteklerinden ötürü muhabir Gökhan Karakaş’a ödül verdi. 20 yıldır Marmara, Ege, Karadeniz ve Akdeniz’de ki kıyılarımızın korunması için AB desteğiyle projeler üreten TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Milliyet Gazetesi’nin Türk deniz kültürüne katkıların çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’yi AB Parlementosu Komisyonları’nda söz sahibi 25 ülke arasına sokan TÜDAV(Türk Deniz Araştırmaları Vakfı), 20. Yaşını bilim ve başarı ödülleriyle kutladı. Ege Denizi’nde Gökçeada Tabiat parkı, Akdeniz’de Türkiye’nin münhasır ekonomi bölgeleri ve deniz koruma alanları, Marmara’da adaların korunması, Karadeniz’de kirlilikle mücadele gibi konularda geliştirdiği projelerle tanınan TÜDAV, Milliyet Gazetesi’ni deniz kültürüne ve biyolojisine yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirdi. Milliyet muhabiri Gökhan Karakaş’a başarı ödülü veren TÜDAV Başkanı TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, “ Basın denizlerimizin ve doğamızın korunması kadar ulusal çıkarlarımız içinde çok önemli bir görevi üstleniyor. Halkı bilgilendirmek için yapılan yayınlardan dolayı teşekkür ederiz.” Dedi. Deniz belgeselcisi Savaş Karakaş, Deniz Kuvvetleri eski Komutanları Oramiral Uğur Yiğit ve Oramiral Bülent Bostanoğlu gibi isimlerinde katıldığı gecede Karakaş’a ödülünü balık bilimci ve doğa korumacı Asaf Ertan verdi.

1997 yılında Türkiye deniz ve tatlı sularında bilimsel araştırma yapmak, yapılmasını teşvik etmek ve sonuçlarını kamuoyunun bilgi ve kullanımına sunmak deniz yaşamını korumak, deniz kültürü ve sevgisini insanlara ve gelecek nesile taşımak amacıyla kuruldu. 50’nin üzerinde Türkçe ve İngilizce kitap yayınlayan TÜDAV, deniz kirliliği, sürdürülebilir balıkçılık ve koruma alanları, küresel iklim değişikliği, deniz memilerinin korunması, deniz çayırları ve deniz koruma alanları gibi konularda çaba harcamakta. Antarktika ile yakından ilgilenen TÜDAV, Gökçeada’da deniz koruma alanı oluşturulması, Ölüdeniz lagününün korunması, Türk Boğazlarının tehlikeli yüklerden korunması, soyu tükenen lüferi kurtarma kampanyaları, palamutlar nerede, deniz kirliliğiyle mücadele gibi projeler ile AB’nin ülkemizde tanıdığı en önemli kuruluşlar arasına girdi.

 

CEVAP VER