Greenpeace aktivistleri 33 saat boyunca eylem yaptıkları gemide alıkonuldu

Endonezya’daki yağmur ormanlarının yok edilmesi ile üretilen palm yağını taşıyan bir tankere İspanya açıklarında barışçıl eylem düzenleyen ve gemi mürettebatı tarafından alıkonulan Greenpeace aktivistleri 33 saatin sonunda serbest bırakıldı.

0
4
Crew members of the Stolt Tenacity tanker ship confront six Greenpeace volunteers who boarded the giant tanker ship carrying dirty palm oil from Indonesia to Europe in a peaceful protest against rainforest destruction. Trained Greenpeace volunteers from Indonesia, Germany, the UK, France, Canada and the US, have safely scaled the side of Stolt Tenacity. The 185-metre long cargo ship is loaded with palm oil from Wilmar, the largest and dirtiest palm oil trader in the world.

Greenpeace aktivistleri cumartesi günü Endonezya’dan Hollanda’ya palm yağı taşıyan Stolt Tenacity adlı tankere tırmanarak palm yağı üretimi için yağmur ormanlarının yok edilmesini protesto etti. Dünyanın en büyük palm yağı tedarikçisi Wilmar’ın ürünlerini taşıyan gemiye tırmanan 6 aktivist geminin kaptanı tarafından alıkonuldu.

Aktivistler 33 saatlik alıkonulmanın ardından pazar gecesi serbest bırakıldı. Greenpeace sözcüsü Kiki Taufik konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Dünyanın en büyük palm yağı üreticisi Wilmar verdiği sözleri tutarak değişimi başlatmalı ve sektörün kalanına da örnek olmalı. Wilmar yağmur ormanlarını yok ederek palm yağı üretenlerle yaptığı ticaretle bu kıyıma ortak oluyor. Oreo’nun üreticisi Mondelez’den talebimiz bu durum değişene kadar Wilmar’dan palm yağı satın almayı bırakması.”

Endonezya’da palm yağı üretimi amacıyla 1990-2015 yılları arasında 24 milyon hektarlık ormanlık alan yok edildi.

CEVAP VER