Guinnes rekoru ikiye katlandı

63 yıllık Guinnes Rekorlar Kitabı Tarihi’nde ilk kez bir spor branşının tam iki katı farkla kırıldığı ortaya çıktı. Dalgıç Cem Karabay’ın Gökçeada’da 30 saat 20 dakika kırdığı Soğuk Suda yaşama Rekoru’nun yılsonu çıkacak kitapta bu şekilde yer alacağı öğrenildi. Karabay, “ 1,5 gün sualtında yaşarken bu detayı bilmiyordum. Rekorum onaylandığında ikinci kez mutlu oldum” dedi.

0
7

24 Nisan’da Gökçeada’nın Yıldızkoyu’ndan sualtı ekipmanları ile dalan balıkadam Cem Karabay, Norveçli Nils-Roar Selnes’in ‘En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama’ rekorunu egale etmişti. 6 yıl önce 15 saat 10 dakika sualtında kalarak rekoru elde eden Selnes’in tam iki katı süre sualtında yaşayan Karabay, böylece rekorlar kitabına girmeye hak kazanmıştı. 2018’in Troya yılı ilan edilmesi nedeniyle özel yapılan 2 metre boyundaki Truva atının yanındaki platformda 30 saat 20 dakika yaşayan Karabay, 5’inci kez dünya rekoru kırdı.

“Tarihi mirasımız Troya’yı anlatabildim”

Guinnes Rekorlar Kitabı resmi hakemi Şeyda Subaşı Gemici’nin gözetiminde; 6 metre derinlikte kurulan sualtı platformunda tüm ihtiyaçlarını gideren Karabay, rekoru iki katına çıkartarak başka bir ilke daha imza attı. Cem Karabay, “1955 yılından yazılmaya başlayan Guinness Dünya Rekorları Kitabı tarihinde ilk kez bir spor branşı tam iki katı farkla yenilendi. Bu deneme için çok çalışmıştık ve çok özverili bir ekip oluşturmuştuk. 13-14 derece suda 1,5 gün kaldığımda böyle bir ilke imza atacağımı da bilmiyordum. Rekorum onaylandıktan sonra öğrendim ve çok mutlu oldum. Troya gibi tarihi bir mirası dünya çapında bir rekorla anlatmak bana gurur veriyor.” dedi.

 Sualtındaki Truva atı

Avrupa Birliği Parlamentosu’nun 2018 yılını Avrupa Kültür Mirası Yılı ilan etmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye’nin tanıtımı için Troya’yı seçmişti. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın koruma altına aldığı Yıldızkoy’da yapılan rekorda kullanılan Truva atı sualtında balıklara yuva olarak bırakıldı. Karabay, 30 kişilik bir ekiple rekoru gerçekleştirmişti. 6 kamera tarafından her hareketi kaydedilen Karabay’a kesintisiz 2 güvenlik dalgıcı eşlik etmişti. Su sıcaklığı sürekli kayıt edilirken tüm ihtiyaçlarını 6 metre derinlikte görmesi sağlanmıştı.

 Her yıl yenilenen kitap

Guinnes Rekorlar Kitabı 1955’ten beri yayınlanıyor. Her yıl basılan dünyanın en çok satan kitapları arasında yer alan eser 32 dile çevriliyor. 2005 yılından beri Türkçe basılan kitapta insanlar tarafından yapılan ilginçlikler, kırılan rekorlar ve doğanın aşırılıkları yer alıyor. İlginç Özellikler, Doğal Dünya, Bilim ve Teknoloji, Sanat ve Medya, Modern Toplum, Gezi ve Taşıtlar, Sporlar ve Oyunlar gibi 7 farklı kategoride düzenlenen rekorlar kitapta sıralanıyor. 2009 yılından beri kitaba giren Cem Karabay, 5 branşta dünya rekoru sahibi oldu.

CEVAP VER