Haydi tekne batırma törenine

Ege Bölgesi’nin maviliğiyle ve temiz havasıyla ünlü tatil beldesi Datça’nın sualtı canlılığı için bir tekne batırılacak. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda 25 yıl hizmet veren 15 metre boyundaki tekne yarın 18 metre derinliğe indirilerek balıkların yeni yuvası olacak.

0
4

Suyun altında görevine devam edecek

Ekonomik ömrünü dolduran deniz araçlarının batırılarak yapay resif yapılmasını pek çok ülke uyguluyor. Türkiye’deki yapay resif çalışmalarının son örneği Datça’da Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bir teknenin batırılmasıyla gerçekleşecek. Datça’da yaşayan denizseverlerin 2011 yılından beri sürdürdüğü çalışmalar sonunda Piket tipi sahil güvenlik teknesi suyun altına indirilecek. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda 18 metre derinlikteki Çeti Suyu bölgesinde batırılacak tekne, onlarca balık türüne yuva olarak deniz yaşamına katkı sağlayacak. 14 metre boyunda 30 ton ağırlığındaki sahil güvenlik teknesi aynı zamanda bölgede yasadışı balık avcılığına da engel olarak suyun altında görevine devam edecek.

Yeni yeri için kimyasallardan arındırıldı

Datça’ya bir yapay resif kazandırma çalışmalarının 7 yıl önce başladığını söyleyen Uçan Balık dalış Merkezi’nden Kerem Bayrı, balıkların kısa sürede batığı yuva edineceğini vurguladı. Bayrı, “Datça Limanı’ndan başlayarak, Burgaz önleri, Karaincir adaları, Sarıliman adası, Domuzçukuru mağarası gibi birçok yer dalmak mümkün. Datça, sualtının güzelliklerini görmek için en uygun yerlerden biri. Datça’ya bir yapay resif kazandırmak için 2011 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na başvurmuştuk.Piket tipi SG-52 Datça için ayrıldı. Teknenin içi temizlendi, kimyasal maddelerden arındırıldı ve balıklara yuva olmak için hazırlandı. Tekne, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda 18 metre derinlikteki yeni yerine indirerek deniz canlılığının artmasına yardım edecek.” dedi.

CEVAP VER