Herkese merhaba!

Ben Fatma. 1988 yılında İzmir’de doğdum ve dediklerine göre ilk defa on aylıkken girdiğim denizden, bir daha hiç çıkmadım. Şimdi milli bir serbest dalışçıyım. Aynı zamanda özel bir bankada müfettişlik yapıyor ve gençlik sivil toplum kuruluşlarında gönüllü projeler yürütüyorum.

0
91
Fatma Uruk
Bir Deniz Bin Hayal

Su altı ile ilk tanışıklığım yazları ailemle birlikte deniz kenarında kurduğumuz çadır kampları sayesinde oldu. İple çektiğim bu yaz tatillerinde tüm vaktimi suyun altında balıkları izleyerek, kayalık diplerine dalarak geçirirdim. Biraz daha derine dalmayı da bu keşifler sırasında daha uzağa ve ileri gidebilme merakıyla kendi kendime öğrendim.

TRT’de izlediğim bir belgesel sayesinde çocukluk tutkumun aslında bir spor olduğunu keşfedince, eğitimime devam ederken dalış da yapabilmek için bünyesinde bir serbest dalış kulübü olduğunu öğrendiğim ODTÜ’de okumaya karar verdim. 18 yaşında ilk defa bir spor branşında lisans çıkartıp, ilk defa katıldığım ulusal bir turnuvada Türkiye 3.sü olmamla birlikte milli takım kadrosuna alındım. Fakat havuzda yapılan bu yarışmalar denize olan tutkumu biraz olsun dindirmiyordu.

Nihayet 2015 yılında Türkiye’de bir derin dalış yarışması düzenleneceğini öğrendiğimde şu anda da devam etmekte olduğum işimde bilgisayarımın başında oturmaktaydım. Bir hevesle ulaşabildiğim arkadaşlarımla işten arda kalan zamanlarda antrenman yapmaya başladık. Ne yazık ki yarışmaya iki ay kala geçirdiğim kaza, dalış hayatımı da bitirme noktasına getirdi. Ancak bir daha dalamayacağım korkusu ile yüzleşmek beni daha da cesaretlendirdi ve hayatımın dönüm noktası olarak tanımlayabileceğim o günden beri suda olduğum her an için kendimi şanslı hissediyorum.

Amacım; herkesi tutkusuna giden yolda cesaretlendirmek, benim gibi spora erken yaşta dahil olma şansı yakalayamayan çocuklara  destek olabilmek ve birgün hayal ettiğim denizlerde hayal ettiğim derinliklere özgürce dalabilmek…

Okumaya, öğrenmeye ve paylaşmaya olan merakım nedeniyle de kendi yolculuğumu ve mavi dünyamı sizlerle paylaşmaya devam edeceğim…

Su ile kalın,

CEVAP VER