İDO’nun hat iptali

İstanbul’un deniz ulaşımında hızlı feribotlarla hizmet veren İDO’nun 1 Aralık’tan itibaren iç hat seferlerini iptal etmesi, hatları kullanan pek çok İstanbullluyu üzdü.

0
5

2011 yılındaki özelleştirme ihalesi ile 861 milyon dolarlık bedelle Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişim grubunun satın aldığı İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.’nin gemi seçiminin yanlış olduğunu savunan uzmanlar görüşlerini paylaştı.

Gemi mühendisleri: Kent içi ulaşımda hız gerekli değildir

İDO’nun 1987 yılında kurulduğunu ve en güçlü olduğu 1993-1996 yılları arasında gelişimini sürdürdüğünü söyleyen uzmanlar, Gemi Mühendisleri Odası’nın ilk uyarılarını aynı yıllarda yaptığını vurguladı. Hızlı feribot projesinin kent içi ulaşımına uygun olmadığını hatta ulaşım sorununa çözüm olamayacaklarını belirten gemi mühendisleri, işletme maliyetlerinin yüksek olduğunu vurguladı. Uzmanlar, “ Yüksek fiyatlarla alınan gemiler çok hızlı ve güçlü makinelerle donatıldığı için yakıt tüketimleri de çok yüksek. Kısa mesafede hız maliyeti arttırır. Norveç’ten alınan bu feribotlara uygun yeni iskeleler yapıldı. Yakıt ve bakım giderlerinin yanında personel giderleri ciddi rakamlar. Biz yeni feribotlar yerine şehir hatları vapurları ile çözüm üretilmesini önermiştik. Mevcut vapurların ve deniz taşımacılığı sisteminin düzeltilmesiyle kamu kurumu olan belediyeler ve 2011 yılından sonra özel sektör zarar etmezdi. Yeni vapur hatları ve şehir hatlarının sefer sisteminin yenilenmesi yeterli olurdu. Zaten çok fazla tercih edilmeyen hatların kaldırılması İstanbululara bir şey kaybettirmeyecektir.” dedi.

Akademisyenler de aynı fikirde

Feribotların tek gövdeli klasik gemiler yerine çift gövdeli (katamaran) olduğunu belirten akademisyenler ise, ağırlığın azaltılması amacıyla çelik yerine alüminyum malzeme kullanılmasının yatırım ve işletme giderlerini arttırdığını söyledi. Katamaran teknelerin yüksek hız ve yanlış makine gücü ile verimsiz hale geldiğini belirten akademisyenler, 12 yıl vadeyle alınan feribotların kar etmesinin mümkün olmadığını hat iptali yapmalarının yanlış seçimlerden kaynaklandığını vurguladı.

CEVAP VER